Почетна > Србија
Србија

Расписан међународни конкурс за ново архитектонско решење будућег Музеја Николе Тесле

Музеј Николе Тесле коначно ће добити простор какав му приличи, и то у згради некадашње Фабрике хартије Милана Вапе, познатој и као зграда Југошпеда, у Булевару војводе Мишића у Београду на води.
Фото: Pixabay/www_slon_pics

Прва фабрика у Србији подигнута након Првог светског рата 1924. године и даље ће остати споменик културе под заштитом Завода за заштиту споменика културе Града Београда, али ће након предвиђене адаптације бити прилагођена потребама музеја у ком ће бити изложена целокупна заоставштина једног од највећих умова свих времена, а не само делимична као што је то досад био случај на постојећој адреси у Крунској улици.

Желећи да сачува достојно сећање на Николу Теслу и да читавом свету представи његов генијални рад на иновативан и савремен начин, Belgrade Waterfront расписао је међународни конкурс за ново архитектонско решење зграде у коју ће се преселити музеј.

Зграда прве српске фабрике папира налази се на парцели од 7.200 квадрата и на два спрата располаже са више од 8.400 квадрата.

На конкурсу се тражи решење којим ће се сачувати историјска вредност једног од најочуванијих и најзначајнијих објеката индустријске архитектуре у Србији и креирати простор за веома богату и садржајну музејску поставку, посвећену једном од највећих проналазача модерног доба.

Belgrade Waterfront позива све заинтересоване субјекте из Србије и иностранства да се пријаве на конкурс од 4. октобра до 17. децембра 2024. године и учествују у подухвату који би на симболичан начин требало да наслеђе српског генија споји с архитектуром старог Београда, али и модерним изгледом престонице оличеним у Београду на води.

Конкурсна документација се може преузети ОВДЕ, а стручни жири, састављен од представника компаније и еминентних стручњака из области архитектуре, прогласиће победника најкасније 31. децембра ове године. Више детаља о конкурсном задатку, начину учешћа и пропозицијама конкурса доступно је на ЛИНКУ.

Оживљавањем још једног грађевинског бисера од културно-историјског значаја за Србију, Belgrade Waterfront наставља да посвећено ради на рестаурацији богатог архитектонског наслеђа српске престонице и негује сећање на великане који су нас задужили.

Након Београдске задруге, хотела Бристол и Савског трга, време је да старим сјајем засија и ова столетна зграда-музеј.

Tokom vikenda „Čistoća“ besplatno odnosi kabasti i elektronski otpad

 

Преузмите андроид апликацију.