САД веома поштују председника Србије Александра Вучића и свима је јасно да се са њим не може разговарати језиком уцена и претњи, каже Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност и очекује да ће амерички званичници Карен Донфрид и Габријел Ескобар имати разумевања за потребе и ставове Србије када је реч о региону и најактуелнијим глобалним питањима.
Рајић, такође, каже да ће помоћница државног секретара САД за Европу и Евроазију Карен Донфрид и специјални изасланик Стејт департмента за Западни Балкан Габријел Ескобар у разговору са Вучићем изнети шта су очекивања Вашингтона када је реч о спољној политици Србије, али да је питање на који начин ће их презентовати.
“Мислим да ће метод и наступ Карен Донфрид бити уравнотежен и да ће се трудити да саслуша став председника Вучића и да ће Американци имати разумевања за наше потребе и ставове када је реч о региону, али и о кључним и најактуелнијим глобалним питањима“, каже Рајић за Танјуг.
Он каже и да САД у континуитету, а и сада с администрацијом Џоа Бајдена, веома поштују председника Вучића са којим се, каже, свима је јасно, не може разговарати језиком уцена и претњи, већ се мора преговарати и договарати.
“Сви озбиљни светски државници, од Макрона па надаље, веома воле да чују мишљење председника Вучића о глобалним темама, не сумњам да ће то бити случај и данас“, каже Рајић.
Наводи да је Донфрид у посети региону као чиновник Стејт департмента, кључног спољнополитичког тела САД, и да ће, када је реч о Косову и Метохији, изнети став који су раније износили Бајден, Барак Обама, Џорџ Буш млађи, за чијег мандата је, подсећа, „Косово признато као тзв. држава“.
Међутим, уверен је да ће амерички званичници увидети оно што су, каже, увидели и европски посредници, али и амерички представници који су раније долазили, да нема помака у дијалогу Београда и Приштине због Приштине и Аљбина Куртија који, како каже, не жели да отвори могућност доласка до одређеног компромисног решења између српског и албанског фактора и наступа са позиција “све или ништа“.
“Што више представници САД и Запада долазе да разговарају са српским и албанским представницима то ће више имати прилику да увиде ко кочи преговоре и да је то Аљбин Курти и његов радикални екстремистички приступ“, наводи Рајић.
Коментаришући посету Донфруд и Ескобара региону, Рајић каже да они, пре свега, желе да чују поруке доносилаца одлука у регину, да стекну слику о томе у ком правцу иду различити ентитети овог региона и колико се очекивања Вашингтона поклапају са оним што је у агендама овдашних доносилаца одлука.
“Када се заврше изборни процеси појачано је интересовање дипломата и з САД који долазе овде и комуницирају са представницима власти, па и опозиције и невладиног сектора, како би могли да изнесу шта су америчка виђења актуелних збивања и да чују у ком правцу размишљају локалне елите“, објашњава Рајић.
На питање о могућности да амерички председник Џо Бајден посети Србију, Рајић каже да амерички председници долазе у званичне посете углавном да би исказали велико савезништво са неком државом, што са Србијом, каже, још није случај због нагомиланих проблема и отворених питања из прошлости, или долазе да би присуствовали неком историјском догађају.
Он сматра да у овом тренутку није реално да би до такве посете могло да дође, иако, истиче, треба имати у виду да је Бајден веома добро упознат са приликама у региону и да је службено више пута био у различитим посетама Београду.
“Мислим да је он једини амерички политичар који је имао прилику да упозна и Тита, Слободана Милошевића, Војислава Коштуницу, Бориса Тадића и Александра Вучића. Он јесте упознат са нашим приликама, али та посета није реална у овом моменту“, каже Рајић и подсећа да је Џими Картер био последњи амерички председник који је дошао у Београд и да је то било 1980. године.
Преузмите андроид апликацију.