Потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за спољне послове Марина Рагуш истакла је у разговору са делегацијом Одбора за спољне послове Представничког дома Републике Италије, која борави у званичној посети Србији, да су дипломатски односи две државе на завидном нивоу.
Рагуш је навела да и после више од двадесет година чекања на чланство у Европској унији, Србији евроинтеграције остају главни спољнополитички приоритет.
Када је реч о дијалогу Београда и Приштине, истакла је Србија представља конструктивну страну у дијалогу, што потврђује и неретко учествовање председника Александра Вучића у самом дијалогу, саопштено је из Скупштине Србије.
„Морам да апострофирам да је Србија са своје стране, потписивањем Бриселског споразума из 2013. све своје обавезе на које се обавезала испунила, а да већ 11 година чекамо од приштинске стране да испуни само једну, а то је оснивање Заједнице српских општина. Знам да за вас није аргумент да ми не признајемо тзв. Косово, али аргумент јесте заштита људских и мањинских права, која је за наше становништво од огромног значаја“, навела је она.
Рагуш је додала да су Србима на КиМ, у 21. веку, одузета сва основна људска и грађанска права и указала на свакодневна хапшења Срба на административним прелазима, пуцњаву чак и на децу за време хришћанских празника, скрнављење српских манастира и светиња, отимање имовине српском становништву, кршење Бриселског споразума на сваком кораку, укидање динара и одузимање Србима права гласања на изборима.
Подсетила је да последњи заказан састанак између председника Србије Александра Вучића и премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија у Бриселу није ни одржан јер приштински представник није хтео да учествује у дијалогу.
„Није тајна да Курти својом политиком представља концепт оснивања велике Албаније, за који смо ми мислили да припада прошлости, и да својом самовољом покушава да се наметне за лидера Албанаца у региону, што даље указује на чињеницу да без међународне заједнице овај проблем не може да се реши“, казала је она.
Навела је да се ту крије изазов нашег напредовања у евроинтеграцијама и да грађани Србије разумеју да за Куртија не постоје никакве санкције, а да се пред Србију ставља велики број услова у процесу придруживања Европској унији.
Рагуш се захвалила Италији на принципијелном ставу и подршци коју је дала Србији када је реч о покушају пријема тзв. Косова у Савет Европе.
Vučić: Iskopavanja litijuma ne može da bude bez najviših ekoloških standarda
Преузмите андроид апликацију.