Почетна > Бизнис
Бизнис

Радно искуство се доказује потврдом послодавца

У већини огласа за посао, као један од главних услова за ангажовање кандидата на датој радној позицији наводи се радно искуство из одређене области.
Фото: Unsplash/campaign_creators

То што га кандидат нема, наводе у “Инфостуду”, не значи аутоматски да неће бити примљен, али је зато веома битно како ће на најбољи начин ставити до знања послодавцу да је баш његово, а не радно искуство осталих кандидата, адекватно за то радно место.

С тим у вези поставља се питање када се као услов за добијање посла тражи радно искуство и шта то тачно значи.

Правни тим Савеза самосталних синдиката Београда, објашњава да Законом о раду није дефинисано радно искуство у струци као услов за рад на одређеним пословима.

„Овај услов ипак може да буде утврђен посебним законом или правилником о организацији и систематизацији послова који доноси послодавац. Радно искуство је време проведено на раду на одређеним пословима након стицања одговарајуће стручне спреме. Такво искуство се стиче радом по било ком основу – и  у радном односу и уговорима ван радног односа, на истим или сличним пословима у степену и врсти стручне спреме која је 1услов за рад на одређеним пословима“ истичу у Савезу самосталних синдиката Београда.

Надлежни из савеза подсећају да се радно искуство доказује потврдом послодавца, уговором по било ком основу или неким другим доказом (уговором о волонтирању или потврдом о волонтирању у складу са Законом о волонтирању) из кога се недвосмислено може закључити да је кандидат за посао стекао одговарајуће радно искуство.

Иначе, већ годинама уназад подаци из истраживања „Оцени пут до посла“ које спроводи “Инфостуд” показују одређену дозу незадовољства од стране кандидата процесом селекције и регрутације послодаваца.

С друге стране, анализа показује да су компаније махом незадовољне бројем кандидата који конкуришу за послове, мањком искуства и нереалним стандардима које кандидати имају о себи.

Надлежни подсећају да када је у питању квалитет пријава, половина компанија оцењује да је квалитет мањи од очекиваног, а само 15 одсто је задовољно.

На ово незадовољство такође утиче и степен компетентности самих кандидата. Истраживање показује да је скоро половина пријава мање компетентна него што је сам оглас захтевао, док само 13 одсто кандидата испуњава захтеве које је послодавац навео у конкурсу за посао.

Koncert „Ramštajna” rasprodao 60 odsto smeštaja u Beogradu

Преузмите андроид апликацију.