Почетна > Свет
Свет

Радман: Милановићеве изјаве збуњују чланице НАТО-а

Министар спољних и европских послова Хрватске Гордан Грлић Радман нагласио је данас да питање чланства Шведске и Финске у НАТО-у треба одвојити од питања реформе изборног закона у БиХ коју влада „снажно подржава“, те да изјаве председника Хрватске Зорана Милановића у том погледу збуњују остале чланице НАТО-а.
Фото: WikimediaCommons/Sebastian Indra

Чланице НАТО-а због изјава председника Зорана Милановића о блокади шведског и финског чланства Шведске и Финске у НАТО-у мисле да је Хрватска променила своју спољну политику, навео је Грлић Радман, преноси Хина.

Милановић је јуче изјавио како Сабор „не сме ратификовати ничији приступ НАТО-у“ док се не промени изборни закон у БиХ и да улазак Финске и Шведске у савез сматра „врло опасном авантуром“.

Грлић Радман је данас оценио да је Милановићева изјава „изазвала велики број позива“, те да је јуче о њој разговарао с финским колегом, а данас са шведском колегиницом.

„Овим позивима санирамо међународну политичку репутацијску штету“, навео је хрватски министар.

Супротно премијеру Хрватске Андреју Пленковићу, који је јуче позвао Милановића да сам блокира чланство двеју држава на предстојећем НАТО састанку, „ако је фрајер“, Грлић Радман каже да такав вето не постоји, „а и да постоји, то би била политичка бламажа“, преноси Хина.

Грлић Радман је додао да две државе имају „несумњиву и безрезервну подршку“ Хрватске али је приметио да прикључивање НАТО-у у овим околностима представља велики изазов за њих, имајући у виду да вековима заступају политику неутралности.

Грлић Радман се у телефонским разговорима са министрима Шведске и Финске дотакао и питања БиХ око којег, како је рекао, Хрватска има њихову подршку и разумевање.

„Проблеми у БиХ су за нас једно безбедносно, политичко, али и емоционално питање“, навео је Грлић Радман у разговору са шведском министарком Ан Линде која је недавно боравила у Сарајеву.

Грлић Радман је у разговорима са министарима Шведске и Финске изнео и тврдњу да су „Хрвати као аутохтони народ у суседној држави стешњени између српског сепаратизма и бошњачког унитаризма“, преноси хрватска агенција.

Knežević: Manjinska vlada zaokružuje projekat poželjnih Srba

Преузмите андроид апликацију.