Александар Раденковић из Управе саобраћајне полиције изјавио је данас за Танјуг да ће бити појачана контрола саобраћаја у зони сваке школе у току целе школске године, као и контрола безбедног превожења деце.
„Безбедност деце је приоритет не само МУП-а, већ и Владе Србије, која је донела акциони план у погледу заштите безбедности деце. Наш императив ће бити да не само током септембра, већ и у наставку школске године свако дете буде безбедно и у зони школе и генерално у саобраћају, а у томе нам могу помоћи родитељи који ће своју децу превозити на безбедан начин“, рекао је Раденковић.
Додао је да деца млађа од 12 година не смеју да се превозе на предњем седишту, а да се деца која су нижа од 135 центиметара морају превозити или у безбедносном седишту или подметачу.
Раденковић је нагласио да ће акценат контроле саобраћаја бити на прекршајима који највише угрожавају децу, а то су незаустављање возила да се деца пропусте, контрола брзине у зонама пешачких прелаза и непрописно паркирање у зонама школа.
Навео је да је међународна акција појачане контроле саобраћаја, која је истовремено спроведена у 30 земаља које сарађују у оквиру организација РОАДПОЛ (европске мреже саобраћајне полиције), била усмерена на откривање и санкционисање прекорачења брзине.
Истиче да је током акције забележено око 32.500 прекршаја прекорачења брзине, од којих је половина возача санкционисана на лицу места, док ће за другу половину бити упућени позиви власницима аутомобила како би се изјаснили ко је у тренутку прекршаја управљао возилом.
Поред тога, Раденковић наводи да је 720 возача искључено из саобраћаја због вожње под дејством алкохола, 58 вожача искључено је из саобраћаја и задржано зато што су возили под дејством психоактивних супстанци, а 2.400 прекршаја је забележено због некоришћења појаса.
„У овом тренутку у Србији безбедност пешака није загарантована на пешачким прелазима. И ранијих година смо имали по 20 и више пешака који су гинули на пешачким прелазима. Саобраћајна полиција већ дуги период уназад ради појачане контроле брзине и у зонама пешачких прелаза. У току ове акције смо имали 3.500 прекршаја, дакле више од 500 прекршаја на дневном нивоу, што је заиста огроман број“, рекао је Раденковић.
Додао је да је том приликом апеловано на све возаче да обрате посебну пажњу када прилазе зонама пешачких прелаза, како би могли благовремено да зауставе возило и пропусте пешака, али и на пешаке да повећају опрезност када прелазе улицу, односно да се увере да то могу безбедно да ураде и тек након тога пређу улицу.
Према његовим речима, од почетка ове године у Србији је било око 20 хиљада саобраћајних незгода и 272 погинула учесника у саобраћају.
„Оно што јесте добро у односу на прошлу годину је да је број погинулих смањен за више од 50, број повређених за око 1.500, што јесте значајан резултат, али ћемо настојати да тај број буде још мањи“, нагласио је он.
Напомиње да прекршаји који највише доприносе изазивању саобраћајних незгода и утичу на тежину последица јесу неприлагођена брзина и вожња под дејством алкохола, због чега је појас увек у фокусу саобраћајне полиције.
Када је реч о камерама за униформе саобраћајне полиције, које је Србија добила од Амбасаде САД, Раденковић је навео да је циљ њихове употребе заштита интегритета сваког полицајца, безбедност грађана и спречавање сваке врсте злоупотребе службеног положаја.
„У првој фази ће камере користити 60 саобраћајних полицајаца у Београду, као и пресретачи који ће их користити широм земље. Након тога очекујемо да ће камере добити сваки саобраћајни полицајац на територији целе земље“, рекао је Раденковић.
Grujičić: Cela Evropa će tek osetiti zdravstvene posledice dešavanja u Ukrajini
Преузмите андроид апликацију.