Početna > Biznis
Biznis

Rad na crno čest izvor falsifikata

Više od polovine lažnih dinarskih novčanica bile su hiljadarke , svaka treća je bila novčanica od 2 000 dinara.
Foto: Gradske info

Malo ljudi zna, međutim, šta se dešava ukoliko vam i pronađu lažnu novčanicu. Imajući u vidu postupak i pravila kojih se tom prilikom moraju pridržavati trgovci ili menjači, čitav  scenario zna da bude vrlo neprijatan, čak i mučan. Obavezan je poziv policiji i istraga odakle je došao falsifikovani novac.

U sličnoj situaciji se našla i jedna mlada Beograđanka koja je ispričala šta joj se zapravo i dogodilo.

“Radila sam za vreme studiranja honorarno jedan kancelarijski posao sortiranja faktura za jednu malu firmu. Honorar je bio 150 evra po završenom poslu koje sam otišla do prve menjačnice da zamenim. Odmah je usledilo pitanje odakle mi novac. Pozvana je policija kojoj sam u strahu objasnila šta se desilo i odlučili su da me puste bez bilo kakvih službenih izjava i saslušavanja uz opomenu da vodim računa gde i za koga radim“, kaže mlada Beograđanka.

Od početka godine, NBS je pronašla 2 332 novčanice falsifikovanih dinara i 1 710 deviza. Vrednost lažnih dinara iznosi 2,8 miliona dinara, dok devize vrede 17,5 miliona dinara, što znači da je ukupna vrednost 20,3 miliona dinara ili oko 174 000 evra.

U slučaju lažnih deviza, pronađeno je 1 166 novčanica dolara, i 452 novčanice evra. Najčešći falsifikat dolara je novčanica od 100 dolara, a u slučaju evra novčanica od 50 evra.

Od početka ove godine, pripadnici MUPa su zaplenili 8 128 falsifikata novčanica evra u apoenima od 10, 50, 100 i 200, kao i 493 novčanice od 1 000 hrvatskih kuna.

Šta misli predsednik Rusije o inflaciji za 2021. godinu pročitajte ovde.

 

Preuzmite android aplikaciju.