Почетна > Србија
Бизнис Србија

Путниковић: Цена струје за привреду неће бити много већа

Уредница портала „Енергија Балкана“ Јелица Путниковић изјавила је да, према информацијама које има, цена струје за привреду неће бити много већа од садашње и истакла да је Србија у односу на друге земље направила много бољи привредни миље за индустрију и привреду уопште, јер могу да рачунају на стабилну цену струје.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Путниковић је за Танјуг навела да је то што је, поред најављеног повећања цене струје за домаћинства од 1. септембра, речено да неће бити новог поскупљења, сигурно свима једна врста утехе и да се не плаше да ће доћи до неког великог поскупљења у октобру или можда касније током зиме.

„Треба да буде саопштена цена струје за привреду и према неким мојим информацијама она неће бити много већа од садашњих 75 евра по мегават сату тако да се наставља субвенција и за привреду“, рекла је Путниковић.

Коментаришући то што многи послодавци широм Европе најављују да ће због високих цена енергената на своје фирме ставити катанац, Путниковић је рекла да се то већ дешава у неким земљама.

„Лидери великих компанија су најавили да ће морати да зауставе производње и то би могло да изазове много веће економске последице од саме цене енергената јер ако зауставите једну хемијску фабрику као што је БАСФ која производи сировине за петрохемијску, фармацеутску индустрију, ви буквално имате прекид у ланцу производње који је тешко надоместити јер нема других произвођача“, рекла је Путниковић.

Подсетила је да је Велика Британија још прошле године имала проблема са скупим енергенатима и да су у тој земљи затворени неки мали дистрибутери енергије.

Путниковић је подсетила и да је Европска унија донела пакет по коме ЈАНАФ неће хтети да транспортује руску нафту преко јадранског нафтовода, то јест пакет по коме забрањује поморски довоз у луке руске нафте што ће важити и за луку Омишлај и за све друге европске земље.

Међутим, истакла је да ћемо ми имати довољно нафте јер можемо да купимо било коју другу нафту, наводећи да ћемо је увозити као и до сада од Ирака, Ирана, Саудијске Арабије.

„Пуно земаља продаје нафту на Медитерану и од њих може да се купи и увезе“, рекла је Путниковић и истакла да нема опасности и да неће бити несташице нафте и нафтних деривата.

Додала је да је то што је Европска унија донела поменути пакет довело до тога да је Русија почела јефтиније да продаје своју нафту, па је цена нафте сада пала и више није 120 већ око 100 долара по барелу.

Vučić: Dogovor o dokumentima dobar za nas

Преузмите андроид апликацију.