Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство: Пуштен у рад портал ГИС који је у служби ефикасније пољопривредне производње.

Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство, у оквиру 92. Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду, организовао је представљање портала географског информационог система (ГИС) ресорног секретаријата, који је данас и пуштен у рад.
Помоћница покрајинског секретара Драгица Илић истакла је да је презентација имала за циљ да приближи стручњацима у области аграра, пољопривредним произвођачима и широј јавности значај и могућности које ГИС технологија нуди за унапређење пољопривредне производње, ефикасније управљање ресурсима, као и да представи олакшавајуће кораке које нуди самим доносиоцима одлука.
„Индивидуалним пољопривредним произвођачима, корисницима овог портала, биће омогућено бесплатно вођење књиге поља, али и бесплатна препорука од прогнозно-извештајне службе, од стране њихове надлежне пољопривредне стручне службе, што значи да ће извештаји бити централизовани и сведени тачно на њихову парцелу, и ово сматрам највећим бенефитом за наше пољопривреднике”, изјавила је Драгица Илић.

Како је поручено, Секретаријат ће наставити да активно промовише дигитализацију у аграру и пружа подршку применама савремених технологија које доприносе одрживом развоју пољопривреде у АП Војводини.
„Имамо намеру да дигитализујемо и увежемо рад лабораторије. То значи да пољопривредник који се буде пријавио за бесплатну контролу плодности земљишта, надлежне пољопривредне стручне службе ће специјалним возилом излазити на терен и прикупљати податке, на основу којих ће пољопривредници на порталу добијати препоруку за наредне четири године”, навела је помоћница покрајинског секретара.
Војкан Гајовић, из фирме GDI Solutions, која се бави географским информационим системом, рекао је да ова дигитална платформа нуди решења у области пољопривреде, али и водопривреде и шумарства.
„Идеја јесте да се читав систем отвори више ка пољопривредницима, како би они могли да прате све што раде кроз књигу поља, кроз контролу у области пољопривредног земљишта, кроз један интегрисани систем, а са друге стране да Секретаријат има свеобухватни приступ подацима из различитих локалних самоуправа, јавних предузећа, министарства, како би што боље доносили одлуке”, изјавио је Гајовић.
ГИС представља нову технологију у модерној пољопривреди, јер омогућава анализу и визуализацију података о земљишту, климатским условима, засејаним површинама, као и праћење стања усева у реалном времену, као и других параметара који су кључни за доношење правовремених и прецизних агротехничких одлука.


Преузмите андроид апликацију.