Редовно осећамо утицај финансијског стреса. Понекад нас ноћу држе будним размишљања о новцу.

Према једној анкети коју је спровео Morgan Stanley, 78 процената испитаника изјавило је да осећа финансијски стрес. Да би се значајно смањио – у идеалном случају, елиминисао – финансијски стрес, постоје кораци које ми као појединци можемо предузети да бисмо повратили своје финансијско здравље у тешким околностима. Ови кораци називају се финансијско здравље и имају за циљ да понуде охрабрење усред безнађа.
Шта је финансијско здравље
Дефиниција која се користи за финансијско здравље јесте „кораци који се могу предузети да би побољшали своје финансијско здравље”.
Финансијско здравље, како га дефинише Financial Health Network, јесте „динамичан однос нечијих финансијских и економских ресурса који се примењују или утичу на стање физичког, менталног и социјалног благостања”.
Постоје три категорије финансијског здравља:
рањиво
сналажење
здраво
Многима од нас нису потребна истраживања да би доказали да финансијска борба наноси штету нашем финансијском здрављу и ствара финансијски стрес. Такође нам нису потребна истраживања да бисмо доказали да финансијске борбе, а самим тим и стрес, имају директан утицај на наше физичко, ментално и социјално благостање.
Међутим, истраживање о финансијском стресу и његовом утицају може нам помоћи да се осећамо потврђено док се крећемо кроз изазовне финансијске ситуације.
Какав је утицај финансијског стреса
Financial Health Institute дефинише финансијски стрес као „стање које је резултат финансијских и/или економских догађаја који стварају анксиозност, бригу или осећај оскудице, и прац́ено је физиолошким одговором на стрес”.
Нова истраживања повезују финансијски стрес са менталним здрављем. Студија Универзитета Јејл из 2014. истражује идеју да су неки „проблеми менталног здравља” заправо проблеми с новцем.
Др Анние Харпер, антрополог и истраживач који стоји иза ове студије, приметила је да је већина учесника у дуговима и да су због тога били под великим стресом. Дуг има снажан негативан утицај на ментално здравље, а она је сугерисала да би, ако би се финансијски проблеми појединца решили, могли бити решени и други проблеми.
На свакодневном нивоу, финансијски стрес може имати негативан утицај на наше одлуке о новцу. Може довести до екстремног прекомерног трошења или недовољног трошења. Слично храни где се дешава емоционално преједање или озбиљно ограничавање исхране због стреса, исти ефекат се јавља и са новцем.
Особа може пронаћи утеху у „малопродајној терапији” – безумном трошењу на небитне ствари – или наћи олакшање у ограничавању своје потрошње до тачке у којој остаје без основних потрепштина, ограничавајући унос хране како би уштедио новац. Међутим, дугорочно, обе крајности могу бити штетне.
Који су кораци финансијског здравља које можемо предузети
Вежбајте свесност о новцу
Свесност о новцу је пракса подизања свести о финансијским одлукама. Прекомерна потрошња и многи облици финансијске анксиозности резултат су несвесног избора новца.
Да бисте вежбали свесност о новцу, треба три пута дубоко удахнете пре него што донесете било какву финансијску одлуку. Увођење свесности у новчане изборе смањиће потрошњу због које касније зажалите и помоћи ће вам да повратите осећај смирености када се суочите са застрашујућим финансијским одлукама које су ван ваше контроле.
Уведите недељну wellness праксу
Недељна wellness пракса учи вас како да обратите пажњу на све финансијске одлуке и направите паузу од прослава успеха, без обзира на то колико велики или мали били.
Која јела не треба припремати у алуминијској фолији? Ево када није безбедна
Преузмите андроид апликацију.