И код суочавања са лошим вестима потребно је да прођемо одређене фазе.
Психолог др Нилу Ахмед каже да су избегавање и порицање два уобичајена начина како носимо с негативним ситуацијама. Иако нам се то може чинити као решење, дугорочно није здраво.
– Избегавање и порицање су врло корисни у непосредној ситуацији јер нас могу спречити да се преоптеретимо. Међутим, временом могу постати проблематични јер спречавају да се заиста позабавимо проблемима – каже.
С друге стране, опсесивно фокусирање на ствар такође неће донети ништа добро.
– Размишљање на овај начин може узроковати значајно повећање нивое анксиозности – каже терапеут Сали Бејкер и додаје да је важно дефинисати стилове размишљања и утврдити у које нездраве обрасце бисмо могли упасти.
– Препознавање стила размишљања један је од првих корака за преузимање контроле над мислима – говори Бејкер.
Кораци за прихватање лоших вести
Након што сазнате лошу вести, др Нилу каже да предузмете ове кораке:
– Прво удахните дубоко да бисте остали чврсто на земљи. Након тога, признајте шок, а не покушавајте побећи од њега. Размислите треба ли вам више информација. Куповање времена за добијање више информација може помоћи у учинковитијем и примеренијем суочавању с вестима.
Након што сазнате све информације, дајте себи времена за прилагођавање. Осећаји туге, губитка и беса су нормалне реакције. Не журите. Успорите. Дајте себи довољно времена. И запамтите, ако се борите с прихватањем лоших новости, немојте се либити да потражите помоћ стручњака – закључује Ахмед.
Преузмите андроид апликацију.