Почетна > Свет
Свет

Прво постројење за производњу водоника у Бечу пуштено у рад

У бечкој општини Зимеринг пуштено је у рад прво постројење за производњу зеленог водоника у Бечу.
Фото: Wikimediacommons/Jason Lawrence

То је важан корак ка климатској неутралности града коју би требало остварити до 2040. године. Ово постројење вредно десет милиона евра требало би се користити у областима индустрије, енергетике и мобилности.

Са капацитетом од три мегавата, постројење за електролизу производи дневно до 1.300 килограма зеленог водоника (H2) из обновљиве енергије. С том количином, на лицу места могу се напунити до 60 аутобуса или камиона. Директно поред постројења за производњу H2, бечко енергетско предузеће „Vin energi“ пушта у рад и другу пумпу за водоник.

Постројење за производњу H2 прво је такве врсте и величине у Бечу које директно производи зелени водоник из обновљиве енергије.

То се постиже електролизом, при чему се вода разлаже на кисеоник и водоник. Потребна електрична енергија долази само од ветра, соларне и хидроенергије а резултат је зелени водоник. Ослобођени кисеоник испушта се у атмосферу. Водоник се компримује директно на лицу места. Под високим притиском је сигуран и заузима мало места приликом складиштења и транспорта.

Један од корисника водоника у главном граду Аустрије је градски превозник „Viner linien“. Још 2021. године Бечке линије тестирају употребу аутобуса на водоник. Следеће године, на линији 39А, десет аутобуса на водоник ће редовно саобраћати.

„Имајући у виду успоне, кратке раздаљине између станица и велики број путника, ово је једна од најзахтевнијих линија у граду, због чега су аутобуси на водоник посебно погодни за ову руту“, рекла је директорка Бечких линија за техничка питања, Гудрун Зенк.

„Зелени водоник има бројне примене: поред мобилности, овај обећавајући енергент можемо користити и у индустрији или у производњи и складиштењу енергије“, рекао је директор бечког предузећа „Vin energi“.

Прошле године, у постројењу Донауштат, водоник је додат гасу. Показало се, да се већ са 15 одсто додатка водоника може уштедети 33.000 тона CO2 годишње.

У индустрији, водоник је посебно користан тамо где су потребне високе температуре, на пример у производњи цемента, челика, амонијака и сл. Такође је корисно то што се водоник лако транспортује.

Istraživanje: Da li je lisica bila kućni ljubimac naših predaka?

 

Преузмите андроид апликацију.