Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Први пут у Србији и први пут у Новом Саду: “Кућа среће“, кућа у којој провод, забава, срећа и смех никада не недостају!

Увек се питамо зашто су у нашој култури стари људи неправедно запостављени? Некако су тихи, не обраћа се довољно пажње на њих.
Фото: Кућа среће/Јелена Јунг

Једна екипа људи је одлучила да промени наратив. Тим који чине лекар, психолог – психотерапеут и васпитач – саветник креирали су, први пут у Србији, нови концепт – „Кућу среће“.

Њихова мисија је да олакшају треће животно доба које, ма колико да је моћно, дефинитивно има своје изазове.

Оно треба да буде достојанствено, а усамљеност, тешка животна искуства, анксиозност и депресивност су пратећа искуства позне животне доби, те је идеја оснивача „Куће среће“ да се најпре побрину за њихове емоционалне и психолошке потребе тако што ће им омогућити услове за неопходну социјализацију.

„Кућа среће“ налази се у Сремској Каменици, на адреси 23. октобра, број 11 и отворена је током дана, од 8 до 16 часова, те уместо посла на ком су провели читав свој радни век, стари људи, пензионери сада у то време заслужено одлазе на забаву, дружење и релаксацију међу својим вршњацима.

Дани су полуструктурисани, са унапред осмишљеним активностима, али и са прегршт слободног времена које корисници у пријатном и пространом амбијенту могу користити на начине на које они то желе.

Фото: Кућа среће/Јелена Јунг

Чак и када постоји вољност млађих генерација да се побрину за своје родитеље, баке и деке, често услед притисака и обавеза свакодневице неће бити у могућности да им се посвете на адекватан начин, а поготово не у довољној мери.

„Иако је потреба старих људи да живе смислен живот и онај живот вредан живљења – неупитна и сигурно од стране многих препозната, на њу до сада нико није успео да одговори, те у том смислу ‘Кућа среће’ јесте први на овакав начин креиран диван и спефичан контекст у коме се стари људи могу повезивати и своје старе дане заслужено живети кроз дружење и безбрижност.

Дакле у питању је место на коме се наши сениори, родитељи, односно баке и деке упознају, друже, пију кафу, кувају, играју разне друштвене игре, едукују се, певају, свирају, славе рођендан, плешу или се већ на другачије начине лагано физички или друштвено активирају; такође је и место на коме могу добити и психолошку подршку у оним годинама, које иако су златне, имају своје специфичности и често носе терет проживљених деценија“ – изјавила је једна од оснивачица, Јелена Јунг, психолог и акредитовани когнитивно-бихејвиорални психотерапеут (ЕАБЦТ).

Фото: Кућа среће/Јелена Јунг

„У нашој и вашој Кући среће имаћете прилику да се забавите, плешете, кувате, вежбате, смејете се и радујете, причате личне приче, чак тугујете и страхујете, у сигурном и безбедном окружењу. Овде сте ви и све оно што јесте добродошли без устезања и страха од осуђивања.“ – додала је Наташа Драгељевић, једна од оснивачица, васпитач и ТА саветник.

„На Балкану, традиционалне вредности често стављају породицу у центар друштва, али се у нашој култури некако не придаје довољно пажње старијим члановима породице. Ово може бити последица васпитања, стила живота који је својствен нашем поднебљу.

Фото: Кућа среће/Јелена Јунг

Често смо сведоци да су у старости социјалне релације и квалитет живота препуштени неким случајним околностима. Ми желимо да променимо такву перспективу и чак у ширем контексту потенцијално утичемо на креирање другачије свести о квалитету живота старијих људи на нашим просторима. Желимо и овде да видимо људе у зениту који су насмејани, који се забавлају, а не људе који живе живот док морају и то на аутопилоту. Нека промена крене управо од нас и вас.“ – изјавио је један од оснивача, Илија Матковић, лекар.

Тиму оснивача у овој прелепој идеји придружени су и други људи: психолози психотерапеути и саветници, инструктори специфичних знања и вештина, али и сви они који ће се тек придружити и на адекватан начин одговарати на индивидуалне потребе корисника, које ће у континуитету ослушкивати.

„Кућа среће“ дакле није дом за старе, таква места већ постоје, ово је место које креира контекст где се сениори на дневном нивоу могу најпре упознавати, повезивати и дружити.

Акценат је дакле на дружењу са вршњацима, уз подршку посвећених људи и идеју да заједно пркосимо усамљености и свеприсутној социјалној изолованости код старих људи, поготово у нашој култури. Старост након свачијег проживљеног живота треба да је на достојанство и радост!

Koji fakultet je najmlađi u Novom Sadu?

Преузмите андроид апликацију.