Почетна > Свет
Свет

Прве литијум-јонске батерије појавиле су се пре готово 50 година, а данас не бисмо могли да замислимо модеран живот без њих

Нема сумње да је литијум гориво будућности. На њему су базиране литијум-јонске батерије које се користе у мобилним телефонима, бежичним слушалицама, паметним сатовима и лаптоп рачунарима, као и у  електричним алатима, бежичним кућним уређајима, медицинској опреми и аутомобилима.
Фото: Wikimediacommons/Munjiruld

Литијумске батерије користе се и за складиштење електричне енергије у системима ветропаркова и соларних панела.

Такође, литијум се користи и у циљу здравља људи, са изузетном применом у лечењу биполарног поремећаја, деменције и Алцхајмерове болести. Литијумске батерије одржавају рад пејсмејкерима.

Број уређаја као и области у којима се користи многобројне су, па је неки пут тешко замислити да литијум-јонске батерије постоје већ готово 50 година, но то не значи да су технолошки превазиђене. Заправо, изгледа да њихово време тек долази.

Наиме, прве примарне литијумске батерије, без пуњења, појавиле су се још почетком 1970-их.

Покушаји да се развију пуњиве литијумске батерије уследили су 1980-их, али су пропали из безбедносних разлога. Пошто је литијум у металном облику природно веома нестабилан, посебно током пуњења, истраживања су се затим окренула неметалним литијумским батеријама које користе литијум јоне. Иако има нешто нижу густину енергије од свог металног литијумског пандана, литијум-јонски (Ли-јон) није опасан ако се предузму мере предострожности приликом пуњења и пражњења.

Литијум-јонске батерије нашле су примену и у медицини, па се већ деценијама користе за рад пејсмејкера. Шта више, литијум-јодна батерија коју су измислили и користили Вилсон Грејтбач и његов тим 1972. године направила је прави утицај на имплантабилне срчане пејсмејкере. Касније, са развојем технологије, се прешло на употребу литијум-јонских батерија за рад пејсмејкера. Замислите само колико живота је од тада па до данас спашено захваљујући батерији на бази литијума.

Фото: Wikimediacommons/CardioNetworks
Када су у питању мобилни телефони, стварчица без које не можемо замислити данашњи живот, први пут комерцијално доступан телефон са литијум-јонском батеријом појавио се 1991. године.

За 20 година развоја литијум-јонских батерија перформансе су се побољшале скоро пет пута. Без ове технологије, било би немогуће претворити крупне мобилне телефоне у паметне телефоне џепне величине.

Фото: Pexels/cottonbro studio
Први аутомобил који је користио литијум-јонске батерије био је Nissan Altra EV, а било је то 1998. године.

Од тада па до данас готово сви велики произвођачи аутомобили избацили су бар један модел електричног аутомобила. Време када су овакви аутомобили били на лошем гласу као спори и са ограниченим радијусом кретања одавно је ствар прошлости. Заправо, већина данашњих аутомобила са литијум-јонском батеријом сасвим солидно парирају аутомобилима који су погоњени традиционалним фосилним горивом, а неким случајевима су по перформансама чак и бољи.

Списак у уређаја у којима се данас користе литијум-јонске батерије прилично је дугачак, а нове ставке се у континуитету на тај списак додају.

Због тога је сасвим сигурно да су литијум-јонске батерије овде да још дуго остану, а потражња за сировином од које се праве – литијумом, само ће у будућности расти.

Због тога Република Србија треба да искористи шансу која јој се указала и крупним корацима крене у будућност као њен лидер.

KOPANJE LITIJUMA U NEMAČKOJ KLJUČNO ZA NJENU BUDUĆNOST: Država uložila više od MILIJARDU EVRA u “zelenu tranziciju”

 

Преузмите андроид апликацију.