Прве три године у животу сваког детета кључне су за његов развој, а улога родитеља је једна од најодговорнијих у друштву, зато је важна подршка целог друштва и државе родитељима, како би свако дете имало једнаку шансу за нормалан развој, закључци су са отварања дводневне регионалне конференције посвећене раном развоју и расту деце „Најбољи почетак за децу: Моћ родитељства“, која се одржава у Београду.
Министар здравља Златибор Лончар навео је да је Влада Србије, уважавајући научне чињенице да су прве три године живота детета кључне за његов развој, на предлог ресорног министарства 2016. године донела национални програм за унапређење развоја у раном детињству.
„Убрзо након тога заједно са министарствима надређеним за образовање, социјалну заштиту и демографију потписали смо и позив за акцију за подршку развоју деце у раном детињству и тиме објединили напоре и ресурсе ка истим циљевима за децу, родитеље и целокупно друштво“, рекао је Лончар.
Лончар је истакао да кључан замајац успеха у остваривању циљева представља програм сарадње Министарства здравља и УНИЦЕФ-а, који је усмерен на унапређење патронажних педијатријских служби, развоју саветовалишта и тимова за породично оријентисане ране интервенције неонаталне здравствене заштите, подршку дојењу и имунизацији деце.
„Наш заједнички циљ је да се породице оснаже за подстицајно родитељство како би боље разумеле и подржале развој детета, посебно у првих 1.000 дана“, рекао је Лончар.
Он је указао да се на томе радило у претходном периоду кроз побољшање приступа и квалитета услуга, посебно породицама којима су те услуге најпотребније.
„Имајући све позитивне резултате у виду, наредни заједнички кораци су да се омогући да добре праксе и подршка родитељима које су заживеле у нашем систему стигну до сваке породице и сваког детета у Србији. Настојимо да унапредимо стубове националног здравственог система“, навео је Лончар.
Додао је да остваривање резултата за децу и породице могуће у тесној сарадњи свих нивоа здравствене заштите, наводећи да Влада под вођством ресорног министрарства интензивно ради на оснивању Центра за рани развој деце и инклузију, који ће омогућити нове ресурсе, бољи квалитет и повезаност система који брину о деци са тешкоћама и сметњама у развоју.
„Верујемо да ће овај Центар бити допринос Србији и целом региону. Он ће убрзо бити готов захваљујући Тамари Вучић и њеној подршци“, рекао је он.
Супруга председника Србије Тамара Вучић изјавила је на отварању конференције да су најважнији приоритети за Србију деца, рани развој и подршка родитељству.
„Једна дивна изрека каже, ‘детињство је родитељ сваке особе’. Тако сажето, тако непогрешиво и јасно преноси нам суштину нашег развоја и одрастања, упућује на срце нашег бића и тако сажето приближава и садржају данашње конференције. Указује нам на важност периода детињства за развој сваке јединке, али и на важност улоге родитеља у том процесу“, навела је Вучић.
Она је оценила да би ова изрека, „детињство је родитељ сваке особе“, врло лако могла да буде и мото данашње конференције.
„За мене је ово једна од најважнијих тема. Она је основ, она је будућност, она је темељ сваког друштва и заслужује нашу пуну пажњу и нашу пуну посвећеност“, рекла је Вучић.
Преузмите андроид апликацију.