Почетна > Спорт > Остали спортови
Остали спортови

Прошло је 14 година: Да ли је Чавићу украдено злато? (ВИДЕО)

На данашњи дан пре 14 година сведочили смо епској трци на 100 метара лептир стилом између Милорада Чавића и Мајкла Фелпса на Олимпијским играма у Пекингу.
Фото: Unsplash/Serena Repice

Амерички пливач је званично славио, али је његова победа изазвала доста сумње. За утеху је Чавићу остала чињеница да је постао први освајач олимпијске медаље за Србију од њеног осамостаљења.

Чавић је резултатом 50,59 поставио нови европски рекорд, али је Фелпс са резултатом 50,58 поставио нови олимпијски рекорд и стигао до седмог злата у кинеској престоници.

Из Олимпијског комитета Србије је одмах по окончању трке најављена жалба и захтев за поновним прегледањем завршнцие трке, а сви који су трку гледали испред „малих екрана“ су стекли утисак да је у финишу бржи био Чавић.

Српски пливач се одмах оградио од поменуте жалбе и истакао како је уверен „да сат не лаже“.

„Нисам имао ништа са подношењем жалбе, нити је то урадио мој тренер Мајк Ботом. То је само још један напад на мог тренера који никоме у пливачком спорту није ништа згрешио, осим што је тренирао странце, и доводио их до олимпијских медаља. Морамо да разумемо да би се сваки тренер жалио ако постоји могућност грешке, али морам све да разочарам, жалбу су поднели из Олимпијског комитета и пливачког удружења. Нисмо у фазону „кисело је грожђе“ и нисмо „попиздели“…Ако ме питате, ово треба прихватити и наставити даље. Нема ничега лоше изгубити од највећег пливача који је икада постојао“, написао је недуго након трке у блогу на свом сајту.

Када је реч о Мајклу Фелпсу, он испрва није ни веровао да је победио.

„Искрено, по завршетку трке био сам убеђен да сам изгубио. Због тога сам сада једноставно, без речи“, рекао је званични победник тада.

Споран је био тачпед који се притисне у финишу, а Силвио Чијанес из Омеге, званичног мерача времена на Олимпијским играма, је објаснио да њега није довољно само пипнути прстима већ притиснути силом од најмање три килограма. У исто време, фотографије Омеге, начињене фото-апаратима који су постављени директно изнад циљне линије, су показивале да је Чавић стигао први. Међутим, Чилеанац је остао истрајан у тврдњи да су оне ту само као помоћно средство, док је тачпед тај који је главни извор о резултатима трке. Недовољно снажно притиснут тачпед и до данас представља недовољно добро објашњење српској јавности.

Тврдњу Чијанеса је убрзо потврдио и извршни директор Светске пливачке федерације Корнел Маркулеску ФИНА је успорила снимак до хиљадитих делова секунде и наводно доказала да је Американац заиста први додирнуо ивицу базена, иако се на снимцима при нормалној брзини то не види.

Жалба ОКС је одбијена, а њени представници су изнели два проблема која су могла да изазову погрешну процену победника. По једној верзији Фелпс је изазвао водени талас, који је створио утисак да је пливач раније стигао до циља. По другом, већ поменутом, Чавићев контакт са циљем у првом тренутку није био довољно снажан, да би га електронски мерач регистровао.

Упркос свему, Фелпс је остао званични победник и на тај начин се изједначио са Марком Спицом по броју олимпијских злата на само једним Олимпијским играма.

Само дан после ове трке је освојио још једно и постао апсолутни рекордер, престигавши сународника који је исти поставио у Минхену 1972. године. До краја каријере их је накупио чак 23.

Barna bez finala Evropskog prvenstva na 50 metara slobodno

Преузмите андроид апликацију.