Директорка Републичког фонда здравственог осигурања (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић изјавила је данас да ће, захваљујући проширењу права за коришћење државне помоћи приликом вантелесне оплодње, ове године 2.000 парова више него 2021. ући у тај програм како би постали родитељи.
„Ово је још једна од мера демографске политике коју је председник Александар Вучић донео у рекордном року, а на иницијативу премијерке и уз подршку министарке здравља Данице Грујичић. Успели смо да донесемо максимално либерална права у области вентелесне оплодње, односно увоза репродуктивног материјала“, изјавила је Шкодрићева за Танјуг.
Она је додала како увоз јајних ћелија и сперматозоида до сада није био могућ, чак и ако су трошкове сносили будући родитељи.
„Све жене до навршене 45 године ће о трошку државе моћи да рачунају на коришћење ове врсте помоћи уколико имају партнера, али не могу својим јајним ћелијама да постану мајке, затим жене које немају партнера, али желе да се остваре као мајке и жене које имају партнера, али њихов партнер не може да има децу због азоспермије“, објаснила је директорка РФЗО-а.
Навела је да се ишло још један корак даље, па ће и они који су раније о свом трошку набавили донирани репродуктивни материјал и први покушај вантелесне оплодње обавили у иниостранству, моћи да наставе поступак у Србији, а трошкове транспорта материјала ће сносити држава.
Директорка РФЗО-а је најавила да ће парови, односно жене имати права на шест покушаја вантелесне оплодње са донираним материјалом и да ће моћи да бирају између седам државних и 14 приватних клиника.
Шкодрићева је објаснила да се поступак вантелесне оплодње са донираним материјалом неће разликовати од досадашњег поступка, али да се држава потрудила да поједностави паровима процедуру.
„Еуправа је формирала апликацију која ће да координира све институције, од референтне банке преродуктивноиг материјала, преко РФЗО-а, Министарства здравља и банака из којих се увози донирани материјал. Преко те апликације ће се одвијати целокупна администрација. Увоз материјала ће радити референтна банка, а будући родитељи ће преко апликације у сваком моменту моћи да имају увид у ком статусу је њихов захтев, када су добили сагласност и када могу да почну поступак“, изјавила је Шкодрићева.
Нагласила је да је до сада увоз материјала био могућ само из Шпаније, али да држава склапа уговоре са свим европским банкама које дозвољавају извоз материјала, а то су Грчка, Италија, Шпанија и скандинавске земље, а парови ће моћи да бирају из које земље ће да увезу репродуктивни материјал.
„Цена овог поступка је око 7.000 евра и целокупан трошак сноси држава, за оне који испуњавају стручне критеријуме. Они који их не испуњавају моћи ће да увезу о сопственом трошку“, објаснила је директорка РФЗО-а.
Истакла је да се до сада већ пријавило 150 парова заинтересованих да користе ову државну помоћ у остваривању родитељства и да очекује како ће до краја године бити бар 1.500 пријава.
„Ми смо једна од ретких земаља која сноси целокупне трошкове поступка. Већина их плаћа део трошкова, Хрватска плаћа до 1.000 евра, а све даље сносе осигураници“, рекла је Шкодрићева.
Она је навела да је прошле године било 6.000 упућивања на вантелесну оплодњу, да их је ове године до новембра било 7.200 и да очекује да ће до краја ове године бити око 8.000 парова и жена који се одлучују за вантелесну оплодњу.
„Успешност је све већа. Ми те анализе правимо, али ћемо захваљујући апликацији Еуправе моћи да имамо тачне податке. До сада они нису били потпуно тачни, јер се вантелесна оплодње одвија у клиници, а онда се контроле и праћења трудноће одвија код других лекара, али ћемо сада имати потпуно тачне податке о успешности вантелесних оплодњи“, рекла је Шкордићева.
Она је истакла да је држава ове године три пута проширила права на вантелесну оплодњу.
„У фебруару смо донели одлуку о неограниченом броју поступака за прво дете, затим смо увели да они који имају прво дете, без обзира да ли су га добили природним путем или вантелесно, имају право на друго дете о трошку државе, затим неограничен број замрзавња репродуктивног материјала и ембриона и увели смо право да мушкарци који имају азоспермију могу да аплицирају о трошку државе“, навела је Шкодрићева.
„У јулу смо донели нову меру, проширење старосне границе за жене са 43 на 45 година и ово је треће проширење. Са свим овим проширењима од 2018. године ми смо поред Израела једина земља на свету која има оволики обим права“, нагласила је директорка РФЗО-а.
Vladika Teodosije predvodi Mitrovdansku litiju u Kosovskoj Mitrovici (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.