Земље чланице ЕУ усагаласиле су данас текст декларације којим ће лидери 27 држава ЕУ на самиту у Словенији потврдити своју ”једногласну подршку европској перспективи Западног Балкана”, као и подршку ”процесу проширења”, заснованог на ”кредибилним реформама партнера”.
Тако је реч ”проширење” ипак нашла своје место на самиту који ће се за два дана одржати на Брду код Крања, уз јасна ”условљавања” када је реч о политичким и економским критеријумима које земље кандидати морају да испуне пре добијања чланства, али и уз наглашавање важности ”јачања интеграција и капацитета апсорбције нових чланица” од стране саме ЕУ.
Остале тачке декларације, њих 28, нису биле спорне за представнике земаља чланица ЕУ.
Оне се односе на важност демократије, владавине права и основних права на Западном Балкану, као и на јачање цивилног друштва и плурализам медија.
ЕУ понавља своју посвећеност и партерство са регионом када је реч о броби против ковида 19, а посебно кроз поделу 2,9 милиона доза вакцина.
И овога пута ЕУ ће позвати западнобалкансе партнере да раде на регионалној сарадњи, добросуседским односима и решавању билатералних проблема, са посебним акцентом на подршци дијалогу ”Београда и Приштине и очекивању напретка ка пуној нормализацији односа” две стране.
У делу декларацији који се односи на Економски и инветициони план, ЕУ наглашава да се моблилише око ”30 милијарди евра за регион у наредних седам година”, од чега је девет милијарди бесповратних средстава, а око 20 милијарди инвестиција у обнову и опоравак Западног Балкана.
ЕУ наглашава да наставља да подржава регионалну сарадњу и позива лидере региона да успоставе Заједничко регионално тржиште, договорено у Софији 2020. године.
Посебна пажња улагања ЕУ у регион односиће се на Зелену агенду, Акциони план за транспорт, постепено укидање роминга између ЕУ и Западног Балкана, као и на Агенду за иновације.
Када је реч о политичкој и безбедносној сарадњи кроз договорени текст декларације, партнери са Западног Балкана се позивају да напредују ка ”пуном усклађивању са спољном политиком ЕУ”, појачају сарадњу са ЕУ на борби против дезинформација и хибридних претњи, и да наставе сарадњу по питању миграција и борбе против тероризма.
У закључку декларације наводи се да ће самити ЕУ и Западног Балкана постати регуларни, а да се следећи планира већ за 2022. годину.
Преузмите андроид апликацију.