Почетна > Србија
Србија

Просечна плата 2025. преко хиљаду евра: Најављена коначна одлука о минималцу – реч је о повећању од 14%

Председник Србије Александар Вучић изјавио је синоћ да очекује да се у наредна два дана заврше преговори око раста минималне зараде у 2025. години.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

Како је навео, његова молба Влади Србије је да то повећање буде скоро 14 одсто, како би први пут минимална зарада покрила минималну потрошачку корпу.

– Ја бих много волео, пошто смо израчунали да би била покривена минимална потрошачка корпа која је око 53.500 динара, када би то било могуће, а то би било баш велико повећање минималне зараде од скоро 14 одсто и молим Владу да још једном то сагледа – рекао је Вучић за Пинк.

Каже да је то свима у Влади рекао у лице.

– Дакле, сигуран сам да би синдикати били задовољни, радници пре свега би били задовољни, обични људи би били задовољни. Е сад, послодавци не могу да буду незадовољни, држава на себе преузима добар део тих трошкова, пре свега кроз већи део неопорезоване зараде, дакле, и на друге начине, тако да верујем да су то важне теме и много тога значајног је пред нама и надам се и уверен сам да ћемо успети да наставимо оваквом стопом раста, да можемо за 11 одсто да увећамо пензију и да од 1. децембра буду исплаћени пензионери – рекао је Вучић.

Нагласио је да се нада да у наредном периоду можемо по први пут у историји Србије да добијемо инвестициони кредитни рејтинг од бар две велике светске рејтинг агенције – Фич и Стандард анд Пурс.

– И ако бисмо то успели, то би било од изузетног значаја, а све ово је корак ка томе – рекао је Вучић.

Просечна плата 2025. преко хиљаду евра

Рекао је да наша просечна плата у септембру иде на 860 евра, а у децембру следеће године ће бити преко 1.000 евра.

– Биће куповна моћ већа, пошто је скок плата и пензија код нас много већи од инфлације. Надам се да неће расти цена нафте, држаћемо инфлацију на четири одсто. Морамо само да се запитамо, радимо ли ми више? Код нас по проценама око 3 сата и 10 минута људи губе време на послу на друштвене мреже. Зато људи неће бити занатлије, јер ми морало много више да раде – истиче Вучић.

Рекао је да ће Милош Вучевић и Томислав Момировић представити производе који ће имати специјалне цене, и каже да је поносан на то.

– То је била Милошева иницијатива. Срећан сам и супер је. Ако би било ово са минималном зарадом, а знаћемо у среду, то би значило да иде преко 53.500. То би било изузетно, тиме би смањили сиромаштво, повећали просек плата. Видим да имамо мање сиромашних – истакао је председник Србије.

Зашто долази Макрон

Председник Србије изјавио је данас да нико није наиван да поверује у „бесмислице“ појединих медија да француски председник Емануел Макрон долази у Србију због договора о складиштењу нуклеарног отпада на територији наше земље. Он је за Пинк рекао да се о томе никада није разговарало, да постоји Закон који то спречава и да то није интерес Србије, али да се разговарало на његову иницијативу о сарадњи са ЕДФ-ом, јер сматра да нећемо имати струју.

– Да нисмо сачували угаљ, ми данас не бисмо имали струје. Били бисмо у ужареним становима и кућама и не бисмо знали како да преживимо, само да смо послушали оне паметњаковиће који су пре пет година тражили да укинемо угаљ и да укинемо наше руднике. Ја морам да гледам 10 година унапред, не зато што хоћу да будем на власти или део власти, већ зато што озбиљни људи на такав начин посматрају будућност своје земље. Ја мислим да је страховито важно да ми разговарамо о нуклеарним капацитетима, да покушамо да пронађемо решење у томе, јер без тога не видим решење – рекао је Вучић.

Он је казао и да ћемо радити Бистрицу да би могли да добијемо више енергије и да добијемо балансираност енергије, односно да радимо на тзв. обновљивим изворима енергије, јер је увек, како је рекао, потребан тај баланс енергије.

О Железари

Вучић је као пример неистина навео писање одређених новина о „прљавим пословима СНС-а“ и као један од њих навели Железару.

– Немам никакав проблем да сваки посао у Србији буде тако прљав, јер је то частан, чист и најлепши посао које је Србија могла да уради. Железара је нас коштала скоро 12 милиона долара сваког месеца да бисмо исплатили плате радницима који нису радили. Нашли смо стратешког партнера, 5.000 људи данас ради у Железари и још 10.000 породица индиректно од тога живи. Железара је наш некада први, некада други извозник. Дакле, изузетан допринос даје за развој наше земље, развој наше привреде. Они то називају прљавим пословима. Па нисам ја измислио Железару – рекао је он.

U kalendarskoj 2023. godini u našoj zemlji diplomu steklo 38.132 studenta

Преузмите андроид апликацију.