Narodna medicina lekovitost biljaka vrlo često kombinuje sa medom, voskom, propolisom, polenom.
Važno je znati u koje čajeve se stavlja med, a u koje ne. Travar i novinar Momčilo Antonijević istakao je da svi čajevi koji se prave od gorkih biljaka, lincure, pelina, trave Iva, treba da se piju nezaslađeni i pre jela. Oni stimulišu rad jetre i zbog toga je važno da se u njih ne dodaju ni med ni šećer.
Neki drugi čajevi koji se koriste za lečenje organa za disanje, majčina dušica, bokvica, treba da se zaslade medom i idealno bi bilo da se piju posle jela. Med ne treba da stavljamo u vreo čaj jer nastaje hemijska reakcija i taj med postane štetan. Potrebno je da se čaj ohladi da bude topao, pa će se u njemu med istopiti.
„Idealno bi bilo koristiti med iz sredine gde živite, jer on u sebi sadrži polen lokalnih biljaka, jer tada vršite neku miniimunizaciju na polen lokalnih biljaka. Prirodna osobina meda je da se kristalizuje, i kada se med ušećeri ne treba ga topiti.
Lekovita svojstva propolisa
Propolis služi pčelama da štite svoju košnicu od bakterija i različitih infekcija koje mogu da se razviju u košnici.
Kako je istakao Petar Ristivojević, koji je doktorirao na propolisu i koji radi na Hemijskom fakultetu u Beogradu, propolis je pčelinji proizvod i prirodno lepljiva supstanca koju pčele prikupljaju sa pupoljaka i lišća drveća i mešaju sa voskom.
Prilikom tog mešanja koriste pljuvačku koja je bogata enzimima. Propolis ima biljno poreklo i postoji sedam tipova propolisa u zavisnosti od regije.
Kestenov med – antioksidans, spašava imunitet i bolji je od paste za zube
Preuzmite android aplikaciju.