Промоција Речника српских говора Војводине одржаће се у среду, 7. септембра у 19 часова, у Свечаној сали Матице српске.
Поздравну реч упутиће председник Матице српске проф. др Драган Станић, а о речнику ће говорити проф. др Драгољуб Петровић, проф. др Мато Пижурица, мр Дејан Милорадов и мр Ивана Ћелић. Промоција ће бити употпуњена пригодним пратећим програмом.
Речник српских говора Војводине, односно његово последње издање у четири књиге, резултат је дугогодишњег пројекта „Дијалекатски речник Војводине”, заснованог у Матици српској још 1981. године.
Међу дијалекатским речницима овај речник представља изузетак јер се не односи на уске регије или појединачна места у њима, већ обухвата широк простор шумадијско-војвођанског и смедеревско-вршачког дијалекта, односно лексичку, претежно дијалекатску грађу из око 300 насеља Војводине, али и Румуније и Мађарске, сакупљану скоро 40 година.
Речник је 2003. године, за трећу свеску, добио престижну Награду „Павле Ивић” као најбоље лексикографско остварење у тој години. Рађен је тимски, по научно устројеном и методолошки конципираном пројекту.
Обухватајући око 150.000 записа из живог говора Војводине, овај речник је прави лексикографски споменик једног руралног поднебља и времена.
Поред лексике свакодневне комуникације (како немаркиране, тако и оне експресивне) речник је сабрао и терминологије многих старих заната, нпр. берберског, бачварског, папуџијског, опанчарског, ћурчијског, казанџијског, ковачког, лицидерског, коларског, пастирског, пчеларског, рибарског, затим терминологију куће и покућства, старих игара, градитељства, веровања и обичаја, народне митологије, традиционалне исхране итд.
На тај начин, овај речник је права ризница језичког богатства и материјалне културе која убрзано ишчезава или је већ у појединим сегментима потпуно нестала, и свакако вредан пажње не само публике са дужим језичким памћењем, оних који се сећају живота на војвођанском селу и говора својих старих, поштоваоца традиције и носталгичара који још увек чувају и негују народни језички израз, већ и свих оних који би да открију историју једног народа на војвођанском тлу, кроз језик као огледало његове духовне и материјалне културе у нестајању.
Преузмите андроид апликацију.