Иран је произвео више од 120 килограма уранијума, обогаћеног 20 одсто, рекао је шеф иранске организације за атомску енергију Мохамед Еслами.
Он је у интервјуу државној телевизији рекао да су, према нуклеарном споразуму који имају са светским силама из 2015. године, остале потписнице требале да обезбеде Ирану уранијум 20 одсто обогаћен, а који је потребан за његов истраживачки реактор, пренела је агенција АП.
„Али то није испоручено. Да га нисмо сами произвели, ово би се претворило у један од наших проблема,“ поручио је Еслами.
Према условима нуклеарног споразума, како подсећа АП, Ирану је било забрањено обогаћивање уранијума изнад границе од 3,67 одсто, изузев за активности истраживачког реактора.
Обогаћени уранијум изнад 90 одсто може да се користи у нуклеарном оружју.
У септембру је Међународна агенција за атомску енергију саопштила да су иранске залихе уранијума обогаћене до 20 одсто процењене на 84,3 килограма, у односу на 62,8 килограма три месеца раније.
Научници процењују, како се наводи, да је за израду атомске бомбе потребно најмање 170 килограма.
Нуклеарни споразум познат као Заједнички свеобухватни акциони план, или ЈЦПОА, обећава Ирану економске подстицаје у замену за ограничења у његовом нуклеарном програму и има за циљ да спречи Техеран да развије нуклеарну бомбу.
Lavrov i Blinken razgovarali o Iranskom nuklearnom sporazumu
Преузмите андроид апликацију.