Почетна > Бизнис
Бизнис

Произвођачи очекују раст продаје садница леске

Србија је позната по добром расадничарству, у нашој земљи постоји више од 500 расадника и то само у сектору воћарства. Због тога је, према мишљењу стручњака, добра вест да је Европска комисија (ЕК) недавно одобрила извоз садница леске из Србије без иједног додатног захтева, а слична одлука очекује се и за коштуњаво воће.
Фото: PrtSc/AgroTV Srbija/YouTube

ЕУ је, подсетимо, због опасности од биљних, карантинских штеточина забранила увоз високоризичног биља из свих трећих земаља још 2019. године, а ова уредба погодила је и домаће произвођаче садног материјала. На списку се тада нашло двадесетак биљних врста, између осталог и саднице коштуњавог и јабучастог воћа (осим крушке) и великог броја биља.

Пре неколико дана саопштено је како је после опсежних анализа ЕК Србији издала одобрење за пласман чиме смо постали трећа држава на свету која сада може да извезе саднице леске на територију Европске уније. Прве земље које су затражиле изузеће биле су Јапан, Аустралија, Србија, потом Нови Зеланд, САД и Турска.

„Србија је том одлуком ЕК међу првим земљама које су биле у стању да припреме изузетно обимне материјале. То је поред осталог подразумевало прикупљање свих научних и техничких података икада објављених када је реч о штетним организмима у вези са том биљном врстом укључујући и систем организације контрола, извештаје о регистрацији пестицида и друго“ саопштено је из Министарства пољопривреде. Подсетили су да је Србија 2020. добила појединачно одобрење и за извоз садница јабука, што говори о стању пољопривреде, система и науке у нашој земљи.

Основа добре производње јесте квалитетан садни материјал. Овај сектор некада је само од продаје лозних калемова у Русију остваривао целокупан садашњи извозни резултат. Како је објавио портал „Макроекономија”, Србија је у 2018. од извоза садног материјала остварила 17,3 милиона долара док је исте године увоз износио 16,8 милиона. У 2019. извоз је знатно порастао на 27,9 милиона долара, а увоз је истовремено смањен на 10 милиона.

„Саднице продајемо у Србији, а било је извоза. Ова блокада из 2019. довела је до вишка садница леске на домаћем тржишту, баш због забране извоза. Потражња је сигурно смањена за педесетак одсто у односу на претходне две, три године. Тако је пала продаја и у земљи“ рекао је Слађан Савић из фирме „Аргус” која производи и саднице других воћних врста али су им орах и лешник главни.

У околини Крушевца, где послују, постоји десетак озбиљнијих произвођача садног материјала. До сада су ове фирме саднице леске извозиле у Украјину али и у Грчку. Италија је највећи конкурент у овом сектору где је све теже изборити се због раста трошкова производње – од горива до цене радне снаге која је знатно порасла у односу на раније. Произвођачи верују да би се са одобрењем извоза и растерећивањем тржишта ситуација могла променити на боље.

Inflacija u protekloj godini 8,2 odsto

 

Преузмите андроид апликацију.