Почетна > Бизнис
Бизнис

Произвођачи јабука у озбиљној кризи због рата у Украјини

Пољски фармери тврде да су пред банкротом због украјинске кризе и пада извоза.
Фото: Pixabay/lumix2004

Тона јабука од произвођача тренутно кошта око 120 евра, што је око десет евроценти за килограм. У продавници ове исте јабуке продају се за 0,75 евра, упозорили су недавно произвођачи у Пољској када су у знак револта испред зграде Министарства пољопривреде истоварили шлепере овог воћа. Огорчени представници пољског националног удружења пољопривредника „Агроунија” тврде да је ситуација на откупном тржишту јабука трагична и да су произвођачи на ивици банкрота, а да та држава не чини много да им олакша тежак положај.

Јасно је да произвођачи воћа у источној Европи на својој кожи већ осећају тешке последице кризе у Украјини, што ће сигурно искусити и српски воћари, годинама претежно ослоњени на руско тржиште. Пољаци наводе да нису у могућности да продају род због ембарга на извоз јабука у Белорусију. Воће могу да предају на сабирном месту или га продају директно продавницама, али за цену од свега 0,13 евра. Уз трошак производње од 0,32 евра многи су већ сада на ивици банкрота и напуштају своја имања, објавио је пољски специјализовани портал „Фармер”.

Сада је главно питање где ће завршити јефтине јабуке из Пољске, која је национални симбол те земље и годинама им доноси велике профите? Како ће се у новим околностима снаћи српски произвођачи и да ли постоји план „Б” за српску јабуку у ситуација када нико не може да претпостави како ће се криза у Украјини даље развијати.

„Пољска производи много овог воћа, око четири милиона тона. То је велика количина, скоро двоструко већа него у Италији. Сматрам да су већ морали да ураде анализе и дођу до тога које су им границе у производњи“ каже професор Зоран Кесеровић, један од водећих домаћих стручњака за воћарство.

Према његовим речима, Пољска има и лошу структуру сортимента, јер на плантажама око 60 до 70 одсто јабука чини „ајдаред”. Када је реч о Србији и када је почео извoз, више од 90 процената јабуке је отпремано у Русију, а сада се то смањило на око 80 одсто. Кесеровић напомиње да и увоз овог воћа полако пада, са 79.000 тона у 2015. на око 20.000 тона, прошле године.

Наглашава да је у Европи прошле године био велики род јабуке – више од 11 милиона тона. Уз кризу у Украјини, пад куповне моћи, и раст трошкова очекивано је да буде проблема са извозом и процењује да ће српске испоруке овог воћа за Русију бити смањене за 25 до 30 процената.

Русија доста инвестира у подизање савремених засада. Једна мала република у овој земљи од око 800.000 становника тренутно производи више јабука него цела Србија, каже наш саговорник.

„Морамо испитивати нова тржишта и то што пре. Египат, Шри Ланка, Индија све су то земље где бисмо могли да извозимо. Добро је то што се неколико компанија у Србији удружило и под заједничким именом извозе, а то смањује трошкове“ наводи Кесеровић.

FDA objavila predlog za zabranu aromatizovanih cigareta

Преузмите андроид апликацију.