Предавање католичког теолога Горана Шарића на тему „Срби и Јевреји – прошлост, садашњост, будућностˮ можете погледати 19. децембра у 21.00 час на Jутјуб каналу Културног центра Новог Сада.
Предавање др Горана Васина „Између Беча и Пеште – Српска Војводина заветна мисао Пречанских Србаˮ можете погледати 22. децембра у 20 часова на нашем Јутјуб каналу.
Предавање др Јелене Тодоровић Лазић на тему „Албанија и ЕУ- пут до отварања преговора” можете погледати 22. децембра у 21.00 час на нашем Јутјуб каналу.
Тема данашње трибине јесте пут који је Република Албанија прешла до отварања преговора о чланству са Европском унијом јула 2022. године. Овај пут је био дуг, не онолико колико у случају Северне Македоније или Републике Србије али довољно дуг да можемо да говоримо о њему на засебној трибини.
Такође, важно је изучавати ову тему с обзиром да је Репблика Албанија заједно са Републиком Србијом и Републиком Северном Македонијом, иницирала Отворени Балкан као облик регионалне интеграције који може да олакша усклађивање ових држава са европским прописима у многим областима.
У оквиру пројекта КЦНС књигомат који промовише издања Културног центра Новог Сада, као и савремене издавачке подухвате, 22. децембра 2022. године с почетком у 19 часова у клубу „Трибина младих” Културног центра Новог Сада одржаће се промоција књиге „Ник Кејв и поетика преступа“ Игора Цвијановића.
На промоцији ће поред аутора говорити проф. др Зоран Пауновић и Срђан Срдић.
Игор Цвијановић (1979, Тузла) завршио је основне и магистарске студије енглеског језика и књижевности на Филозофском факултету у Новом Саду, а докторирао на Филолошком факултету у Београду. Објавио је преводе прозе Џона Барта, Ени Пру, Криса Абанија, Рејфа Ларсена, Џојс Керол Оутс, Дејвида Фостера Воласа и др. Добитник је Награде за превод године Друштва књижевника Војводине (2012). Живи у Новом Саду.
Предавање историчара Милована Балабана на тему „Лондонски уговор – одрицање од Велике Србије” можете погледати 23. децембра у 19.30 часова на нашем Јутјуб каналу.
Предавање др Александре Колаковић „Оријент експрес: историја једног носталгичног путовања” можете погледати 23. децембра у 21.00 час на нашем Јутјуб каналу.
Развој железнице у 19. веку утицао је на развој комуникација, промену перцепција места и времена, као и навика становништва. Када је 1883. године из Париза кренуо први воз Оријент експреса започела је историја контаката, веза, перцепција, имагинација и маште, која у разним измењеним облицима траје и данас.
Носталгија за возом који је повезивао различите народе и цивилизације остала је присутна у уметности, али и као потенцијал културно-историјског наслеђа и туризма. Предавање настоји да презентује историју Оријент експреса и да укаже на наслеђе његовог постојања.
Зимска продајна изложба 22/23 биће отворена до 13. јануара у Малом ликовном салону.
Соња Ардан, Данијел Бабић, Даница Бићанић, Данило Вуксановић, Јасна Гулан Ружић, Сима Гуцунски, Горан Деспотовски, Ранко Драгић, Бојан Кириџић, Драгана Којић, Лазар Марковић, Дуња Недељковић, Урош Недељковић, Борислав Николић, Ана Новаковић, Владо Њаради, Весна Пантовић Јанић, Ана Попов, Добривој Рајић, Моника Сигети…
Поред двадесетак самосталних, Мали ликовни салон сваке године приређује по две продајне изложбе.
Једна од њих је „Зимска продајна изложба” на којој своје радове за продају излажу савремени ликовни уметници аутентичних ликовних израза и различитих генерација, углавном претходних година представљани у нашој галерији путем самосталних изложби.
Током празничних дана публика има прилику да погледа и за своје домове одабере неке од њихових најновијих радова.
У продужетку галерије МЛС, у њеном продајном делу, током читаве године у понуди су књиге у издању КЦНС, као и радови преко педесет савремених ликовних уметника.
Препоручујемо вам књиге из наше едиције „Ликовна уметност”: ДијаФрагменти – ликовна хроника 2001–2018. Данила Вуксановића по цени од 300 динара и Слика града – Нови Сад у ликовним уметностима 18–21. века групе аутора по цени од 1000 динара.
Svečano otvorena „Ledena šuma“ uz spektakularan vatromet i kuvano vino (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.