Како је Париз обликовао судбине српских уметника и оставио неизбрисив траг на њиховом платну – откријте на тематском вођењу кроз сталну поставку Галерије Матице српске, овог пута на француском језику – четвртак, 22. мај у 18.00 сати.

Тематско вођење кроз сталну поставку ГМС на францускм језику “Тео Мазе” стажиста у Галерији Матице српске, изворни говорник француског језика, у сарадњи са Француским институтом – четвртак, 22. мај у 18.00 сати
Француска престоница уметности, Париз, био је незаобилазни топос сликарског сазревања српских уметника.

У њему су боравили краће или дуже, школовали се, обилазили изложбе, дружили се и стварали како у међуратном тако и у послератном периоду.
Призори француских пејзажа, забаве, доколице, јавних и приватних простора огледало су њихове париске свакодневице.
Платна уметника попут Љубице Цуце Сокић, Богдана Шупута, Саве Шумановића, Милана Коњовића и Пеђе Милосављевића, стоје као трајна сведочанства начина на који су ови „париски гости доживели престоницу уметности.
У сталној поставци ГМС изложена су бројна дела која су настала под утицајем француске уметности и културе, или током самог боравка уметника у Паризу.
Која су то дела и на који начин су повезана са Француском, откријте на тематском вођењу које ће се одржати у четвртак, 22. маја у 18.00 сати.
У петак, 23. маја одржаће се два програма у оквиру пратећег програма изложбе Племство у српској визуелној култури XVIII века:

Ауторско вођење др Александре Человски у 18.00 сати, предавање мр Душице Грбић Сава Текелија: племић, задужбинар, просветитељ, библиофил у 19.00 сати.
Током викенда, 24. и 25. маја у 13.00 и 17.00 сати одржаће се кустоска вођења кроз модул Трансформабилност уметности у оквиру сталне поставке.

Предузеће “EXPO” позвало све грађане да учествују у избору имена маскоте “EXPO 2027”
Преузмите андроид апликацију.