Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Program Kulturnog centra Novi Sad za narednu nedelju

Kulturni centar Novog Sada objavio je svoj program za narednu nedelju, tako da ćete od 1. aprila biti u prilici da pogledate:
kcnc
Foto: Gradske info
1. Predavanje istoričara Ognjena Karanovića na temu „SRPSKO-HRVATSKI ODNOSI U BOSNI I HERCEGOVINI U XIX I XX VEKU” možete pogledati 1. aprila u 20.00 časova na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada.

Uzdizanjem „muslimanske komponente“, kao konfesionalno-etničke, kulturološke, a onda i političke vertikale strukture Bosne i Hercegovine, „srpsko-hrvatski referentni sistem“ sukoba u vezi sa karakterom, identitetom i budućnošću Bosne i Hercegovine, dobio je kontekst pravog političkog „pandemonijuma“.

Činjenica da je u istorijskom, pa i etničkom pogledu Bosna bila i ostala deo srpskog duhovno-nacionalnog prostora, nije preterano zanimala predstavnike hrvatskih političkih, intelektualno-akademskih i uopšte nacionalnih elita, krajem XIX i u prvoj polovini XX stoleća. Pomenute elite oslanjale su se na delatnost austrougarskog bezbednosno-obaveštajnog aparata, kada je reč o uređenju Bosne i Hercegovine. Naime, u vreme austrougarske okupacije, „bečka politika“ neguje veoma robustan, ali i proaktivan pristup „bosanskom pitanju“.

U determinisanju tog pitanja, a onda i rešenja, autrougarske vlasti oslanjaju se na delatnost hrvatske inteligencije, posebno u Zagrebu, koji u velikoj meri negiraju srpski identitet Bosne i Hercegovine i njenu prirodnu orijentaciju prema Srbiji i Crnoj Gori. Za potrebe autrougarskih vlasti, hrvatski književnik Ivo Pilar negira postojanje Srba u Bosni sve do 1463. godine i početka osmanlijske uprave.

Taj odnos hrvatske nacionalne politike prema srpskom nacionalnom korpusu u Bosni i Hercegovini negovan je između dva svetska rata, u prvoj Jugoslaviji, ali su, nakon genocida nad Srbima u NDH i opstanka Srba zapadno od Drine posle 1945. godine, njegovi osnovni postulati očuvani u „njedrima hrvatske političke kulture“, da bi uskoro bili revitalizovani u okviru hrvatskih komunističkih doktrina u eposi Titove Jugoslavije.

2. Izložba Gordane Kaljalović „Nulti stepen knjige” biće otvorena u pondeljak, 1. aprila, u 19.00 u Likovnom salonu Kulturnog centra Novog Sada i moći će da se pogleda do 21. aprila.

Knjiga umetnika kao specifičan izraz umetničkog istraživanja odnosno različitih likovnih/vizuelnih oblikovanja i interpretacija formalnih, konvencionalnih karakteristika, sadržaja štampanih ili na drugi način kroz tekst i sliku strukturiranih celina predstavlja pravo polje izazova za brojne teoretičare, istoričare umetnosti, bibliografe u pokušajima da nađu zajedničke imenitelje, objedinjujuće idejne okvire i definicije za ovo, suštinski, interdisciplinarno delovanje.

U tekstu pod nazivom Typologising the artist’s book škotski bibliotekar i istraživač Duncan Chapell na složenost fenomena ukazuje kroz samu terminologiju koja se najčešće koristi u kategorizacijama raznih vidova knjige umetnika ili sličnih formata prisutnih u umetničkim kontekstima.

Artist’s book, altered book, anti-book, book object, bookwork, fine book, livre d’artiste, metamorphosed book… samo su neki od termina koji pokazuju širok spektar tumačenja i percepcija šta jeste i šta knjiga umetnika može da bude, što Chapella navodi na zaključak da ista ne zauzima područje konsenzusa bilo u teoriji ili u praksi, već da se nalazi unutar teritorije na kojoj su dvoznačnost, fluidnost granica i neodređenost uobičajena pojava.

U tom smislu knjiga umetnika ostaje u procesu kontinuiranih redefinisanja i proširenja, trajne otvorenosti za eksperiment bez obzira da li umetnike u kreaciji intrigira materijalnost knjige ili njeni potencijali kao medija za širenje i cirkulaciju informacija, znanja, ideja, umetnosti.

3. Predavanje geopolitičkog analitičara Predraga Rajića na temu „IZBORNI APRIL“ možete pogledati 2. aprila u 20.00 časova na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novi Sad.

Koji su sve izbori širom sveta održani tokom aprila 2024. godine, a koji će tek biti održani i šta to znači za Srbiju?

4. Predavanje Muharema Bazdulja na temu „Afera Sen-Fijaker“ možete pogledati 5. aprila u 20.00 časova na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novi Sad.

U četvrtom po redu predavanju iz novog ciklusa Muharema Bazdulja „Knjige koje vam mogu promeniti život” biće reči o romanu Žorža Simenona Afera Sen-Fijaker objavljenom 1932.

Rođeni Belgijanac, jedan od najvažnijih i najplodnijih pisaca francuskog jezika u 20. veku, ovim delom je obogatio svoj ciklus o inspektoru Megreu, koji je u celini, na neki način, napravio revoluciju unutar žanra kriminalističog romana.

Isprva potcenjivan zbog sklonosti žanrovskim obrascima, Simenon je pisac čija slava i reputacija kako vreme prolazi zasluženo rastu.

5. U nedelju, 7. aprila 2024. u Kulturnom centru  Novog Sada, u klubu „Tribina mladih“ sa početkom u 12.00 časova krećemo u novu radio-avanturu sa Mirjanom Petrušić Zmaj Jovanom, urednicom Dečjeg programa na RNS1. Slušaćemo radio-dramu za decu „Gusarski kapetan Džon Piplfoks“ Duška Radovića, u režiji Maje Marčete.

Čućete uzbudljivu priču o penzionisanom  kapetanu zvanom Zvono koji  sa svojim gusarima kreće  u pohod protiv sedmoglavog čudovišta u Kineskom moru.

Tokom plovidbe pronalaze Brzogovorećeg čoveka koji ih upućuje u Pećinu čarobnog eha, u kojoj kapetan saznaje kako da se reši čudovišta. Kapetan mora da smisli sedam pitanja da bi čudovištu odsekao svih sedam glava. Započinje razgovor u vidu nadmudrivanja čudovišta i kapetana, a kapetan naravno odnosi pobedu, odsekavši mu svih sedam glava. Nakon ove avanture kapetan Džon Piplfoks se vraća u svoju zemlju gde zaslužuje odlikovanje i nastavlja život na moru sa svojim gusarima.

Muziku je komponovao Milan Kerezović, a glume nekadašnji studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu u klasi prof. Bore Draškovića.

Zbogom klizanje, dobro nam došlo cveće i proleće! (subota, 30. mart i nedelja, 31. mart)

 

Preuzmite android aplikaciju.