Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Професија сомелијер?

Само вино представља живот у чаши. Вино повезујемо са пријатељством, романтиком и прославама. За многе од нас, што више знамо о вину, више га ценимо. За неке се стицање знања о винском свету претвара у страствени хоби, за друге постаје животно дело.
Фото: Pixabay/Vinotecarium
Одакле потиче реч „Sommelier“?

Енглеска реч соммелиер има латинску етимологију и долази до нас преко француског.

Латинска реч sagma значи товарно седло, или торба која је била везана за волове, коње и друге животиње за ношење ствари. На француском је реч постала somme. Људи који су надгледали ове животиње били су познати као сомелијери.

И често је терет који су животиње носиле било вино.

Данас, када чујемо да се неко назива сомелијером, очекујемо одређени ниво стручности далеко од тога да будете вински конобар.

Учење о вину подразумева много више од процеса узгоја грожђа и прављења и испијања вина. Да бисте постали сомелиер потребне су године образовања и искуства.

Познавање свих аспеката вина, начина сервирања, његове производње и историје, као и уметности спајања вина и хране. Квалитетан сомелијер предњачи у изградњи добрих међуљудских односа и повезан је са маркетингом.

Укратко, соммелиер је високо образован и квалификован вински професионалац који обично ради у фином ресторану.

Многи од нас се диве изванредним способностима дегустације на слепо које се виде у документарним филмовима о вину. Када особа проведе пет минута уз чашу вина вртећи њен садржај, проценту алкохола, грожђу, региону и на крају о произвођачу вина и години бербе, чини се ништа друго до магија.

Дегустација на слепо представља једну од вештина потребних за полагање испита за мајстора сомелијера.
Foto: Pixabay/PhotoMIX-Company
Историја испита за мајстора сомелијера

Корени испита мајстора сомелијера сежу у 1363. године када је једна од 12 најпрестижнијих лондонских компанија, “The Worshipful Company of Vintners”, организовала систем за регулисање и нормализацију продаје и увоза вина.

Потом је 1953. године, ова иста компанија направила испит за 21 особу како би испитала њихово знање о индустрији вина и алкохолних пића.

Овај испит је напредовао до званичног теста за професионалце 1969. године и на крају је еволуирао у испит за мајстора сомелијера.

Испит какав данас познајемо уведен је 1977. године на Двору мајстора сомелијера.

Организација тренутно има близу 240 чланова мајстора сомелијера и обично додаје само неколико чланова сваке године. Отприлике осам посто или седам од 60 кандидата за мајстора сомелијеа положи овај ригорозни испит.

Фото: Pixabay/stevepb
Удружење сомелијера Србије – „SERSA“ је непрофитно удружење основано 2003. године у Београду.

Искусни и остварени професионалаци, ношени великим ентузијазмом и љубављу према вину и струци сомелијера успели су још у првој години да поставе високе стандарде у професионалној обуци сомелијера, приступу вину, организацији такмичења и оцењивању вина.

Основни циљеви:

  • Окупљање – удруживање сомелијера, удружења сомелијера и промовишемо оснивање нових где још не постије не територији Републике Србије.
  • Активности усмерене на развој и унапређење струке сомелијера.
  • Унапређење и приближавање вина и винске културе што већем броју пунолетних особа.
  • Образовање и унапређење струке како особама које желе овим послом да се професионално баве у угоститељству и винском туризму, тако и свим другим уживаоцима и љубитељима вина.
Удружење сомелијера Србије је пуноправни члан међународног удружења сомелијера – “Association de la Sommellerie Internationale (A.S.I.)”, чије је седиште налази у Паризу, у Француској.

Осму годину за редом, „SERSA“ за своје чланове омогућава полагање испита за стицање Међународне дипломе сомелијера A.S.I.

Фото: PrtSc/sommerlierserbia.com
Типична задужења сомелијера

Одговорности сомелијера укључују:

  • Узорковање и оцењивање вина из целог света
  • Одабир вина према укусу и буџету купаца
  • Управљање залихама и складиштењем
  • Координација са главним куваром о препорученим спајањем хране
  • Обука особља ресторана о основама вина
  • За уживање у вину не треба да будемо експерти, али можемо се боље упознати, јер свако вино има своју причу и свака прича има своје вино.

Da li ti je uvek hladno? Evo zdravstvenih problema koji bi mogli biti krivci

Преузмите андроид апликацију.