Почетна > Бизнис
Бизнис

Продајни курс за евро не може бити виши од 1,25 посто од средњег

Продајни курс у мењачницама за евро не може бити виши од званичног средњег курса важећег на тај дан за више од 1,25 одсто, а куповни курс не може бити нижи за више од 1,25 одсто, подсећају из Народне банке Србије.
Фото: Градске инфо

Виши саветник у Сектору за девизне послове и кредитне односе са иностранством у НБС Снежана Стефановић, на сајту централне банке у рубрици „Корисно је да знате…:“, подсећа да су мењачки послови регулисани, поред осталог, одредбама цлана 39. Закона о девизном пословању и Одлуком о условима и начину обављања мењачких послова.

Каже да мењачке послове могу да обављају: резиденти – правна лица и предузетници који имају овлашћење за обављање мењачких послова, банке и резидент привредни субјект који мењачке послове обавља на основу посебног закона којим се уређује његова делатност (јавни поштански оператор).

„У курсној листи јавног поштанског оператора и овлашћеног мењача куповни курс по јединици евра не може да буде нижи од званичног средњег курса динара према евру који важи на тај дан за више од 1,25 одсто односно продајни курс по јединици евра не може да буде виши од званичног средњег курса динара према евру који важи на тај дан за више од 1,25 одсто“, навела је она.

Грађани треба да обрате пажњу у мењачницама да ли је овлашћени мењач истакао сопствену курсну листу тако да она буде видљива за странку, затим да ли је на мењачком месту или испред истакао обавештење о минималним и максималним износима по мењачким пословима и да ли је на истом месту и на исти начин, као што је истакнута курсна листа, истакао обавештење о висини највећег процента провизије тако да оно буде видљиво за странке.

Такође, мањачница треба да уручи физичком лицу потврду са свим обавезним елементима које она мора да садржи.

Народна банка Србије започела је почетком месеца контролу мењачница на основу сопствених сазнања и притужби грађана да курс у њима није у складу са распоном који предвиђа НБС.

Према Закону о девизном пословању за мењачнице које не поступају у складу са прописима НБС прописана прекршајна одговорност и то за правно лице предвиђена је новчана казна од 100.000 до 2.000.000 динара, а за предузетника новчана казна од 10.000 до 500.000 динара.

Народна банка Србије је у четвртак ујутру објавила да је због утврђених различитих неправилности у раду атворила 87 мењачких места у Србији на период од 30 дана.

Kurs dinara prema evru 117,6734

 

Преузмите андроид апликацију.