Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Продајете телефон или лаптоп? – Обавезно урадите ових неколико ствари пре тога

Пре или касније, доћи ће време кад ћете морати да замените стари рачунар или паметни телефон новим. Продајом старог уређаја ћете смањити трошак куповине, што је свакако добра идеја, али том приликом би требало да будете опрезни.
Фото: Рexels/jessica lewis thepaintedsquare

Наиме, ти и бројни други уређаји данас су ризнице личних података, које треба у потпуности да уклоните пре него што промене власника. Ево како то можете да урадите и шта још треба успут да урадите.

Направите сигурносну копију података (backup)

Пре него што се баците на уништавање података, направите њихову копију како не бисте случајно остали без нечег што вам је важно или драго.

Најбоље би било када бисте их снимили на више медија – на пример, на Cloud-у, екстерном хард-диску, УСБ-у или заменском уређају.

Уклоните повезане корисничке налоге

Кориснички налози повезани су са уређајима путем ИД-ја уређаја, а не путем пријаве. Одјава из апликације није увек довољна како би спречила некога да приступи вашим налозима и подацима.

Уз то, ако не прекинете везу уређаја са налозима, нови власник можда неће моћи да га користи. Ово се посебно односи на кућне сигурносне уређаје као што су камере за звона на вратима, ИП камере и паметне кућне уређаје.

Стога се одјавите са свих апликација, посебно финансијских и банковних рачуна.

Ако користите Google Authenticator или нешто слично, морате да га копирате пре продаје. Можете да направите сигурносну копију Google Autentifikatora и других таквих апликација.

Ако је то неизодиво, требало би да поново креирате кључеве са сваког рачуна на свом новом уређају пре него што их уклоните.

Овај корак је важан јер можете да изгубите приступ било којем рачуну који захтева аутентификатор за вишефакторску проверу.

Након завршетка деинсталирајте аутентификатор.

Учините податке на хард-диску нечитљивима

Једноставно брисање датотека лаптопа или рачунара или форматирање хард-диска није довољно како би спречило друге да читају и користе ваше податаке.

Уместо тога, употребите софтвер за брисање података, за брисање погона или енкрипцију како би податке на хард-диску учинили нечитљивима.

У случају уређаја за мрежно складиштење (NAS), осим брисања података требало би да уништите конфигурацију RAID-а новом изградњом у складу с подржаним типовима RAID-а пре одлагања.

Уређаји за враћање на фабричка подешавања

Повратак на фабричке поставке враћа уређај у изворно стање у каквом је био приликом прве куповине. Тиме бришете све податке и поставке. Пре враћања уређаја на фабричка подешавања, проверите да ли сте га уклонили из повезаних рачуна.

Уклоните или задржите своје хард-дискове

Понекад је најефикаснији облик заштите уклањање хард-дискова из уређаја, па бисте на тај начин могли да наставите да их користите или да се лично побринете за њихово уништење.

Ово је посебно важно за хард-дискове са значајним капацитетом складитења и осетљивим подацима.

Уклањање и уништавање складишта не препоручује се за паметне телефоне или уређаје са батеријама. Пробијање интегрисане литијум-јонске батерије може да узрокује брзо сагоревање или ослобађање веома опасних испарења.

Зато је најбоље то препустити професионалцима.

Потребне су вам професионалне услуге уништавања података?

Изненађујуће је тешко потпуно уништити хард-диск и податке на њему. Обично је довољно да разбијете на ситне делове, али ако на њему имате посебно осетљиве податке, то можда неће бити довољно.

Ако нисте сигурни како то можете да урадите сами, размотрите коришћење професионалне услуге уништавања података. Њихове методе су обично демагнетизирање магнетима велике снаге, спаљивање, уситњавање и млевење.

Проверите да ли има скривених података

Многи уређаји складиште податке тамо где најмање сумњате. Проверите да ли на свим уређајима има скривених извора података.

На пример: мрежни усмеривачи и прекидачи бележе DNS захтеве, URL-ове и захтеве за повезивање. Вратите их на фабричка подешавања пре одлагања или продаје.

Штампачи чувају копије свега што су икада исписали или скенирали, углавном користећи интерно складиштење. Препоручује се да уклоните ово складиште како би се ти подаци уништили.

Паметни кућни уређаји – телевизори, камере, па чак и паметни фрижидери – могу да задрже лоше снимљене копије ваше лозинке за Wi-Fi. У већини случајева враћање на фабричка подешавања би требало да избрише све податке повезане са вама.

Одложите појединачне компоненте

Ако бацате своју стару технологију, препоручује се да одвојите појединачне компоненте као што су радна меморија (RAM), хард-дискови и SD картице у засебне врећице и одложите их у посебним интервалима.

Уклоните серијске бројеве

Серијски број је јединствени низ слова и бројева који јединствено идентификује ваш уређај. Налазе се на налепници на скривеном месту, на пример на дну или задњој страни уређаја.

Када трајно одлажете уређај, најбоље је да уклоните ову налепницу. То ће спречити преваре, као што су захтеви за гаранција од стране било кога ко пронађе и користи уређај након што је одбачен.

Треба ли се заиста решити уређаја?

Старе уређаје који још раде могуће је пренаменити. Рецимо, на старије рачунаре можете да инсталирате оперативни систем Linux, чиме му се животни век знатно продужава.

Размотрите и утицај технологије на околину. Истражите локалне центре за рециклажу, контактирајте школе или клубове радио-аматера који могу да користите ваше старе уређаје у друге сврхе.

Četiri greške uništavaju izgled dnevne sobe – nikad ne radite ovo

Преузмите андроид апликацију.