Питање нестабилног тржишта нафте и њених деривата изазваног ратом у Украјини, додатно је постало неизвесно услед ратних сукоба на Блиском истоку. Из Удружења нафтних компанија Србије кажу да проблема нема све док је могућ извоз из Ирана.
Цео свет је мислио да ће доћи до великог потреса на тржишту нафте услед ратног сукоба на Блиском истоку и да ће то енормно подићи њену цену, међутим, две недеље касније ништа се није догодило.
„Док год има иранске нафте на тржишту, а има је, нема проблема у снабдевању, немате мањкове. Најбољи индикатор на тржишту су цене. Цена сирове нафте је испод 80 долара по барелу, то је, мање од просека прошлогодишњег и овогодишњег. Цене показују да ту нема проблема односно да иранска нафта успева да задовољи потребе купаца“, каже Томислав Мићовић, генерални секретар удружења нафтних компанија Србије.
Како је Америка увела санкције 2018. године на извоз иранске нафте, од тада се они сналазе, кажу у Удружењу нафтних компанија Србије, додајући да под другом декларацијом њихова нафта стиже до Медитерана и до неких земаља Европе. Међутим, постоји друга бојазан.
„Америка је огроман произвођач нафте, али и највећи потрошач, тако да одатле не иде нафта на другу страну. А овај Блискоисточни регион је заправо врло битан, јер уколико се угрозе ти канали отпреме нафте према Далеком истоку, према Европи, где год, тада би цео свет то осетио као озбиљан недостатак, онда бисмо и преко цена нафте видели да се нешто крупно дешава“, закључује Мићовић.
До тада, цена горива у Србији већ три недеље се мање или више смањује, што показује какав је тренд промена цена у региону, а самим тим и цена сирове нафте. Подсећамо, већ две и по године, на све то крајњу цену формира држава узимајући у обзир и курс долара.
Rusija bi u 2024. mogla da smanji proizvodnju nafte na 515 miliona tona
Преузмите андроид апликацију.