Кинеска економија је забележила у трећем кварталу 2021. најспорији раст у последњих годину дана од 4,9 посто, због проблема с дефицитом електричне енергије, уских грла у ланцу снабдевања и великог потреса на домаћем тржишту некретнина, објавио је данас Национални завод за статистику (НБС).
„Опоравак домаће привреде је и даље нестабилан и неуједначен“, саопштио је портпарол НБС-а Фу Лингуи на брифингу за медије у Пекингу, преноси Ројтерс.
Аналитичари, које је анкетирала британска агенција, предвиђали су раст кинеског бруто домаћег производа од 5,2 посто у трећем тромесечју.
Слаби подаци о кинеском расту утицали су на данашњи пад већине азијских берзи због опште забринутости инвеститора за глобални економски опоравак и страха од могућег преливања кредитног ризика из кинеског сектора некретнина на ширу економију.
Кризу у сектору некретнина изазвала је грађевинска група Евергранде која се бори са енормним дугом од 300 милијарди долара.
Kинеска малопродаја је порасла 4,4 процента у трећем тромесечју
Насупрот генералном негативном тренду БДП-а, кинеска малопродаја је порасла 4,4 процента у трећем тромесечју, што је изнад прогноза економиста и више од августовске од 2,5 одсто. Такође, анкетна стопа незапослености у целој земљи је пала са 5,1 посто на 4,9 процената.
На кварталној основи, привредни раст је у тромесечју јул-септембар склизнуо на 0,2 посто у односу на наниже ревидираних 1,2 процента у другом кварталу.
Премијер Ли Кећијанг је изјавио у четвртак да Кина има довољно алата да се ухвати у коштац са економским изазовима упркос успоравању раста, и изразио уверење у постизање целогодишњих развојних циљева.
Гувернер Народне банке Кине Ји Ганг је рекао јуче да се очекује раст економије од 8,0 одсто ове године.
Преузмите андроид апликацију.