Почетна > Свет
Свет

Притисак ЕУ на Мађарску да укине вето на нафтни ембарго

Министри спољних послова ЕУ намеравају да данас јавно изврше притисак на Мађарску да укине вето на предложени ембарго на руску нафту, при чему Литванија поручује да блок не сме да буде „талац једне земље чланице“.
Фото: WikimediaComonns/Thijs ter Haar – Flickr

Ембарго који је Европска комисија предложила почетком маја био би најоштрија санкција до сада од почетка напада Москве на Украјину 24. фебруара.

Мађарска је, међутим, саопштила да тражи стотине милиона евра од блока како би ублажила цех одустајања од увоза руске нафте. Да би ЕУ усвојила одлуку о нафтном ембаргу, потребна је сагласност свих 27 држава чланица.

„Цела унија је талац једне државе чланице… морамо да се договоримо, не смемо да будемо талац“, изјавио је литвански министар спољних послова Габријелијус Ландсбергис по доласку на састанак са колегама у Бриселу, извештава Ројтерс.

Неколико министара је директно прозвало Мађарску у обраћању новинарима, док је Румунија навела да је на блоку да преокрену став Будимпеште.

Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто је објаво 11. маја на својој Фејсбук страници да се решење не назире и да су влади потребне „стотине милиона долара“ за домаће рафинерије, за компензовање трошкова мађарске привреде, те да је потребно повећање капацитета хрватског цевовода.

Министри ЕУ, од Аустрије до Естоније, кажу да ће нафтни ембарго бити уведен чак и ако буде потребно више времена да се постигне договор.

„Овај пакет (санкција) ће бити усвојен и укључиће и нафту“, изјавила је естонска министарка спољних послова Ева-Марија Лиметс, а њен став су поновили и други шефови дипломатија, укључујући Луксембург и Румунију.

Шпанија је такође подржала предлог Комисије о ембаргу на нафту, који су већ увеле Сједињене Државе и Британија, и који би уследио након пет претходних пакета санкција ЕУ, при чему се сматра да је то најефикаснији начин да се смање приходи Русије за финансирање рата у Украјини, наводи Ројтерс.

Неке дипломате истичу предстојећи самит ЕУ од 30. до 31. маја као преломан тренутак за постизање договора о постепеној забрани узвоза руске нафте током наредних шест месеци, при чему ће Мађарској, Чешкој и Словачкој бити одобрен дужи прелазни период за прекид куповина.

Sijarto: Mađari ne smeju plaćati cenu rata

Преузмите андроид апликацију.