Почетна > Србија
Србија

Присуство симпрома памењаче сунцокрета (Пласмопара хелиантхи) у усевима сунцокрета

На терену РЦ Сремска Митровица, обиласком усева сунцокрета, установљено је присуство биљака са симптомима примарних инфекција пламењачом сунцокрета ( Пласмопара хелиантхи).
Фото: Pixabay/phfilipposarci

Пламењача сунцокрета је деструктивна болест која драстично смањује принос. Болест се јавља у два облика у зависности од времена инфекције.

Код биљака које се развијају из зараженог семена симптоми су присутни на листовима у виду беличасто-жућкастих поља на лицу листа, а на наличју се налази беличаста превлака од кониђа и конидиофора патогена. Биљке су неколико пута ниже у односу на здраве биљке, а цветови не показују фототропизам, усправно су постављени и семе се не фомира.

У току вегетације стицањем услова за секундарне инфекције (оптимална температуре за клијање конидија 15°Ц – 18 °Ц, уз влазно земљише), на листовима биљка које су нормалне величине, виде се зелено-жуте пеге са ореолом на лицу листа, а на наличју виде се беличасте наслаге од репродуктивних органа патогена. Биљке са секундарним симптомима заразе не пропадају и не утичу значајно на принос, али су веома важне у смислу очувања репродуктивног потенцијала патогена у биљним остацима или земљишту.

Пламењача сунцокрета се одржава у облику ооспора у земљишту и биљним остацима, а преноси и се семеном.

Мере контроле пламењаче сунцокрета подразумевају следее:

1. Сетва здравог и фунгицидом третираног семена,

2. Сетва толерантних хибрида,

3. Уклањање и уништавање биљака са симптомима,

4. Примена петогодишњег плодореда нарочито на парцелама за производњу семенског сунцокрета (по неким препорукама чак и седам година, нарочито на парцелама где је било биљака са примарном инфекцијом).

RC Užice: Prisustvo štetočina u kukuruzu

 

Преузмите андроид апликацију.