Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Природна решења за зиму без кашља

Кашаљ малишана увек уплаши родитеље, а чест је пратилац хладнијег дела године. Уобичајен је симптом различитих респираторних поремећаја који може нарушити свакодневне активности, сан и квалитет живота деце и родитеља. Понекад је тешко одредити да ли се ради о продуктивном, сувом или мешовитом кашљу.

Ипак, оно што је важно да знамо је да, пре него што се детету уведе синтетски лек, а свакако пре антибиотика, прва линија одбране код кашља буде из природе. Велики број природних лековитих супстанци које делују повољно на дисајне путеве и различите врсте кашља. Није их лако поређати по ефикасности, али ако треба да издвојимо најважније то би били:

Мед

Мед поред антимикробне активности повећава присуство хемијских супстанци које испољавају и умирујуће и опуштајуће ефекте. Посебно је ефикасан код ноћног кашља деце. Мед је безбедан за примену, а због слатког укуса га радо прихватају све генерације. Биљни производи са додатком меда су безбедна и ефикасна помоћ превенцији и терапији почетних фаза обољења дисајних путева.

Витамин Ц

Витамин Ц је једна од кључних супстанци за функционисање људског организма која се мора уносити сваки дан. Доприноси јачању имунолошког одговора подржавајући урођени и стечени имуни систем. Недавна анализа чак 9 клиничких испитивања је потврдила да примена високих доза витамина Ц код инфекције вирусима прехладе доводи до смањења трајања инфекције и убрзава излечење. Препоручене дневне дозе су и даље у опсегу 15 – 115 мг/дан. Витамин Ц, поред бројних других улога у организму, доприноси нормалној функцији имуног система.

Боквица

Лист боквице је традиционални биљни лек за симптоматско лечење иритација усне дупље или ждрела и пратећег сувог кашља, катара респираторног тракта и блажих упала слузокоже уста и грла. Боквица и њени карактеристични активни састојци испољавају противупалне, антибактеријске, антивирусне, спазмолитичке и имуностимулаторне ефекте.

Бели слез

Слузи из корена белог слеза облажу слузокожу уста и ждрела, штитећи је од иритације.  Зато се препарати белог слеза користе код иритације уста или грла и повезаног сувог кашља. Потврђен је умирујућ ефекат на кашаљ, али и повољан ефекат корена белог слеза на имунитет и против упала. Некада се припремао чај од корена белог слеза преливањем хладном водом пошто се тако извлачи највећа количина слузи. Међутим, тако добијен напитак је често био бактериолошки неисправан, а увек погодан за брз развој микрооганизама, па се зато данас најчешће израђују сирупи. Две клиничке студије које су обухватиле око 900 деце са иритацијом уста и грла и повезаним сувим кашљем су регистровале смањење кашља након примене сирупа корена белог слеза.  ЕФСА повезује бели слез и здравље дисајних путева у смислу умирујућег, пријатног ефекта на грло, ждрело и гласне жице, и олакшања у случају голицања у грлу и ждрелу.

Koje osobe ne bi trebale da konzumiraju đumbir?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке