Почетна > Србија
Србија

Приоритет обезбедити довољне количине гаса за домаћинства и привреду

Mинистарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, рекла је да је изградња гасне интерконекције са Бугарском приоритетни пројекат, јер тиме Србија добија могућност снабдевања гасом и од других добављача, али да је подједнако значајно повезивање са свим земљама региона и изградња новог подземног складишта природног гаса.
гас
Фото: Pexels/Pixabay

,,Када бисмо се поредили са многим државама у Европи, онда нисмо у лошијој ситуацији, иако смо зависни од руског гаса готово стопроцентно. Немачка је такође потпуно зависна од Русије, што је велика грешка и није битно ко је добављач, проблем је зависност од једног снабдевача. Следеће године ће гасовод Ниш-Димитровград бити оперативан и имаћемо могућност да око 40 одсто наше потрошње добијемо од других добављача“, рекла је Михајловићева.

Као могуће алтернативне изворе гаса она је навела Азербејџан и ЛНГ терминал, наводећи да је циљ да повезивање и са Хрватском, која проширује капацитете складишта на Крку, али и са Румунијом, чиме би Србија могла да буде транзитна земља и да имамо регионалну гасну мрежу.

,,У међувремену имамо договор са Гаспромом о куповини 2 милијарде кубних метара гаса годишње, закупићемо додатне капацитете у складишту у Мађарској и колико год да буде компликована зима, имаћемо довољно гаса за грађане и привреду“, рекла је потпредседница Владе, додајући да је планирана и изградња новог складишта подземног гаса које ће бити у власништву Србије.

Инвестициони план за енергетику вредан више од 35 милијарди евра.

Говорећи о снабдевању електричном енергијом, Михајловићева је рекла да држава чини све да обезбеди довољне количине енергије за зимски период, али да све то државу кошта.

,,Чињеница да ћемо увозити електричну енергију и сада је, нажалост, увозимо, на дневном нивоу између 12 и 15 одсто од укупне потрошње. Ипак, сада је ситуација другачија него што је била децембра и верујем да се тако нешто више никад неће поновити, јер није нормално да јавна предузећа не дају тачне извештаје и не раде свој посао. Суштина је да се није улагало у копове, у производњу откривке у производњу угља и ЕПС-у треба улагање око 150 милиона евра да ове и следеће године може да произведе те количине. Штета је што се претходних 6 година није размишљало и планирало, јер је ЕПС могао да заради, уместо што ћемо до краја године потрошити на увоз око милијарду евра. Немамо ни нафту, ни гас, али оно где можемо да будемо самодовољни и да зарадимо јесте производња електричне енергије“, наводи Михајловићева.

Energetska tranzicija i zelena energija osnove za dugoročan razvoj

 

Преузмите андроид апликацију.