Према наводима агроекономског аналитичара Жарка Галетина ковид криза је потпуно променила психологију тржишта, што је, упркос високим приносима, довело до поскупљења хране, највећег у последњих десет година.
Галетин сматра да ће ова година бити солидна што се тиче пшенице, иако јој је суша мало нашкодила. Он сматра да ће принос пшенице задовољити домаће потребе.
Може се очекивати приближно исти принос као прошле године, између 4,8 и 5 тона по хектару.
Стручњак за ратарство указује да је јечам бољи него прошле године, јер су временске прилике ишле на руку током целог вегетационог периода.
– Није ни готова жетва, али на многим парцелама имамо седам и више тона по хектару, па ће ово бити рекордан принос, навео је Галетин.
Говорећи о ценама житарица и уљарица, Галетин наводи да ће ове године цена пшенице стартовати са око 20,5 динара без ПДВ-а.
Напомиње да је ковид криза потпуно променила психологију тржишта.
“Имали смо једну стабилну годину што се тиче биланса производа, али се десило да су ова и прошла година биле године високих цена, а није било суштинских разлога да цена буде тако висока. ФАО индекс је 127 индексних поена, највиши још од 2011. године. Посматрајући суштинске тржишне покретаче, није било толико разлога за високу цену. Разлог је и ковид криза тј. неизвесност коју је донела здравствена криза, поготово велики увозници који се плаше да неће имати довољно хране и та је тражња била агресивна из психолошких разлога. То је довело до тржишне нервозе и сада се хранимо храном најскупљом у последњих 10 година” напомиње Галетин.