Кратка порука пријатељу попут „Мислим на тебе, надам се да си добро“ или „Желим ти леп дан“, у ритму дневних обавеза може много да значи за однос у целини.

Године пролазе и мењају нас, мењају наш живот, навике, приоритете, па и пријатељства. То је нормалан животни циклус, у коме се и људи који су нам пријатељи мењају. Наравно, најбоље је боље избећи и решавати неспоразуме ако до њих дође и остати у добрим односима који по животном темпу често не морају бити интензивни. Важно је да буду квалитетни.
Како се пријатељства развијају кроз године
Двадесете године
У двадесетим годинама имате огроман круг пријатеља: из детињства, школе, са факултета… Како старите, многи односи природно јењавају због пресељења, брака, деце, каријерних промена или једноставно јер више не делите иста интересовања и приоритете.
Тридесете и четрдесете године
Нека пријатељства остају стабилна и јачају управо зато што делите сличне животне фазе – брак, родитељство… Али, тада имате и најмање слободног времена, што значи да се фокус помера са упознавања нових људи на одржавање већ постојећих веза. Истраживања показују да после 25. године број пријатеља опада до отприлике 45. године живота, да би се након тога поново стабилизовао.
Четрдесете године
Сада бирате на шта и на кога ћете трошити енергију јер балансирате између посла, деце и старијих родитеља. Такође, ово је време када често поново контактирамо пријатеље из прошлости због носталгичних осећања.
Педесете, шездесете и касније
У пензионерском добу јачају пријатељства међу комшијама, родитељима деце ваших пријатеља. Како се и ти људи селе или пензионишу, социјална мрежа се поново смањује. Тада је важно активније учествовати у заједници кроз шетње, књиге, волонтирање, планинарење, клубове пензионера, како бисте се осећали корисно и у вези са заједницом.
Како одржавати пријатељства, саветују психолози
Психотерапеути Даниеl Бајард Џексон и Кели Китлеј направиле су списак практичних савета о неговању пријатељстава. Увидећете да се готово и не разликују од савета психилога за што боље партнерске односе. И пријатељства морају редовно да се „заливају“, да се у њих улаже, вежба толеранција и спроводе компромиси. Покушајте, свакако не можете изгубити…
Одредите своје „кључне људе“
Када вам је време ограничено, фокусирајте се на неколико пријатељстава која су вам заиста битна јер то заслужују.
Изнесите своје намере и мисли јасно
Све је као и у љубавној вези: реците да желиш да будете у контакту, чешће се виђате или макар чујете. То уклања неизвесност и даје обострани осећај припадности и поверења.
Имајте разумевања
Ако је пријатељ у другој животној фази – на пример, постао је родитељ, покажите емпатију према обавезама и притисцима с којима се суочава.
Будите креативни у дружењу
Ако обавезе диктирају време за виђање, планирајте јутарње или касне вечерње кафе, шетње, заједничко волонтирање или позовите пријатеља да иде са вама ако знате да му то неће бити напор или обавеза.
Укључите наизглед мале гестове
Кратка порука попут „Мислим на тебе, надам се да си добро“ или „Желим ти леп дан“ у ритму дневних обавеза може много да значи.
Прихватите здрав конфликт
Није сваки сукоб лош. Отворени разговори о напетости, несугласицама или невидљивости могу ојачати пријатељске везе. Ако то прекине пријатељство, можда оно није било довољно чврсто.
Уместо закључка: Трудите се да сачувате оно што је драгоцено
Како се мења наш живот мењају се и пријатељства. Али, уз промишљеност, флексибилност, квалитетне заједничке тренутке и толеранцију, могуће је одржати и продубити односе који нам значе. Свестан труд чини разлику.
Преузмите андроид апликацију.