После Првог светског рата, кафана “Гамбринус” у Његошевој улици, а након Другог светског рата “Гурман”, постала је позната као окупљалиште многих Новосађана и гостију из целе Војводине, углавном весељака жељних смеха.

У оно време, “Гамбринус” је имао две просторије: мању и већу. У већој просторији скупљали су се пролазници, док су у мањој, за резервним столом, седели стални гости – Пере Гамбринуса, заправо Пере Јанченића, власника кафане.
Међу сталним гостима “Гамбринуса” био је и Владета Георгијевић Баре, матичар тадашње новосадске општине.
Баре је био познат по свом апетиту и љубави према доброј храни и пићу. Тежак човек, препознатљив по три подваљка испод браде, имао је и дар за певање.
Како је вест о европском такмичењу пивопија у Плзену стигла до Новог Сада, Баре је несвесно постао централна фигура у кафани.
Његова критика да Пера Гамбринус не набавља довољно плзенског пива навела је пријатеље и остале госте да га подстичу на учешће. Били су спремни подржати његову храброст и доказати да је његов “добар цуг” вредан пажње.
Прича о његовом путовању постала је епицентар шала, коментара и узбуђења у “Гамбринусу”.
Како се дан путовања ближио, друштво се све више укључивало, учешће у такмичењу постало је симболично и за њих. Кафана је постала неслужбено окупљалиште подршке Бареу. Људи су долазили, нудили савете, изражавали забринутост, а истовремено су изражавали и веру да Баре може постићи успех.
Призор стидљивог, али одлучног Барета како улази у воз и нестаје из видокруга кафане био је свеприсутан у разговорима.

Недеље су пролазиле, а вести о догађањима у Плзену стизале су повремено. Друштво у “Гамбринусу” живело је с надом и знатижељом. Свака нова информација о току такмичења дочекивана је с узбуђењем. Питања су се низала: “Како му иде?”, “Колико је попио?”, “Хоће ли успети?”.
Коначно, када је вест стигла да је Баре победио и да је постао први југословенски шампион пивопија, кафана се претворила у место невероватне радости. Славље је било непрестано, са столовима резервисаним за дочек шампиона, смешком на уснама сваког госта и аплаузима који су одјекивали кроз просторију.
Баре је постао јунак “Гамбринуса”, симбол храбрости, забаве и заједништва.
Кроз те приче, Баре је остао жив у сећањима Новосађана, симболизујући дух заједништва, храбрости и радости који је кафана “Гамбринус” доносила људима.
Da li je bolje kupiti kuću na Adicama ili na Slanoj bari i koje su cene kvadrata?
Преузмите андроид апликацију.