Прерађивачки сектор индустрије Србије, који од свих сектора делатности има највеће учешће у укупном робном извозу од 86,2 одсто, остварио је током 2023. године извоз вредан 24.675,8 милиона евра с међугодишњим растом од 5,4 одсто, наводи се у тексту под називом Технолошко реструктурирање робног извоза Србије.
Покривеност увоза извозом овог сектора износила је 93,5 одсто, што је, уз 2017. годину када је извоз покривао 93,9 одсто увоза, досад најбољи резултат, напомиње се у поменутим анализама које су заједнички објавили Економски институт и Привредна комора Србије.
Како се наводи, упркос екстерним потешкоћама робни извоз Србије лане је додатно увећан, а резултат потиче из производног сектора, који одолева вишеструкој глобалној кризи и континуираном смањењу обима нових наруџби, захваљујући, пре свега, страним инвеститорима који увећавају и унапређују производне капацитете.
Ово је и нова потврда раније хипотезе да динамичан раст прерађивачке индустрије Србије од 2015. дугује технолошки знатно сложенијој и квалитетнијој производњи.
У документу се наводи да прерађивачка индустрија Србије на троцифреном нивоу највећу покривеност увоза извозом, где је вишеструко премашује, бележи када је реч о производњи оружја и муниције (652,6 одсто), затим делова за моторна возила и моторе (502,7) и намештаја (360,2).
На другој страни највећа увозна зависност евидентирана је у производњи продуката коксовања и вештачких влакана.
Шест грана прерађивачког сектора је током прошле године реализовало извоз вреднији од једне милијарде евра, а то се пре свега односи на производњу делова за моторна возила и моторе (2,55 милијарди евра), електромотора и опреме за дистрибуцију (1,82 млрд) и производа од гуме (1,19 млрд).
Ове три наведене гране су истовремено реализовале и највећи позитиван салдо у размени са иностранством.
Након њих следе производња машина опште намене (1,03 милијарде), племенитих и осталих обојених метала (1,02 милијарде) и производа од пластике (1,01 милијарда).
У документу се наводи да је суфицит у производњи делова за моторна возила и моторе премашује две милијарде евра (2,04), док је у производњи електромотора и опреме за дистрибуцију и производа од гуме суфицит износио 849,1 и 765,0 милиона евра.
Firma Tesla ispala sa liste 10 najvrednijih američkih kompanija
Преузмите андроид апликацију.