Почетна > Србија
Србија

Прерађивачка индустрија Србије на форуму са представницима ЦЕРН-а

Индустријско-иновациони форум посвећен индустријској сарадњи Србије са Европском организацијом за нуклеарна истраживања (ЦЕРН) отворен је данас, а српске компаније из области прерађивачке индустрије ће се током два дана упознати и повезати са представницима ЦЕРН-а како би побољшали постојећу и увидели потенцијале будуће сарадње.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

„Данас је велики дан за Србију јер је ЦЕРН као највећа светска лабораторија, у којој стално борави 5.000 научника и 5.000 инжењера и техничара, одлучио да одржи своју годишњу конференцију овде. Сви људи који раде тамо имају своје индустријске потребе од најобичнијих артикала до нуклеарних акцелератора. Овај дан може бити значајан и за нашу индустрију“, рекао је за Тањуг Ђорђе Вуковић који је задужен за индустријско повезивање српске индустрије и ЦЕРН-а.

Он је истакао да има велика очекивања од самог форума, односно да очекује конкретне резултате и нагласио да је један велики пројекат већ у току.

„У току је већ један конкретан пројекат који треба да обезбеди специјалне справе за држање тог великог акцелераторског прстена у ЦЕРН-у. Наше фирме које су до сада сарађивале са ЦЕРН-ом су се показале као веома успешне и требало би можда мало више афирмације, да се укључимо много комплексније у све те пројекте које они изводе“, рекао је Вуковић.

Додао је да су српске фирме биле заинтересоване за овај форум и указао да се на оваквом догађају могу добити непосредне информације и да се може ступити у контакт са присутним представницима ЦЕРН-а.

Алесандро Раимондо из ЦЕРН-а рекао је да и за ЦЕРН изузетно важно данашње присуство, како би се увидело на које све начине је могуће ојачати сарадњу са српским компанијама.

„Такође, очекујемо и велику размену знања. Досадашња сарадња између ЦЕРН-а и Србије за сада је добра и ЦЕРН одржавањем оваквог догађаја у Београду показује да је заинтересован. Србија је једна од земаља која нама у ЦЕРН-у може донети доста тога специјално када је у питању технологија, развој, стартапови“, рекао је Раимондо за Танјуг.

Фото: Танјуг/Раде Прелић

Помоћник министарке науке, технолошког развоја и иновација Владимир Радовановић указао је на то да министарство ради све како би обезбедило систематски развој технологије и иновација на нивоу државе и да учествује у стварању нових послова како би се повећала компетитивност државе на глобалном нивоу.

„У последњих неколико година министарство је започело реформе у областима развоја науке и технологије, међу којима је и усвајање нових закона и регулатива, као и стратегија у овим областима. У 2019. Србија је послала члан ЦЕРН-а, ове најпрестижније научне организације, и она је прва земља у региону која је то успела и поред Швајцарске, Израела и Норвешке Србија је „нон-ЕУ“ земља чланица“, рекао је Радовановић.

Додао је да чланство у ЦЕРН-у даје многе развојне и економске бенефите и истакао размену знајна и прилике за образовање.

„Све то стимулише и економски развој. Охрабрујем све наше компаније да дођу у контакт са представницима ЦЕРН-а и искористе ову добру прилику“, рекао је Радовановић.

Учесници овог дводневног догађаја су представници ЦЕРН-а из Групе за набавку и индустријске услуге и Групе за трансфер знања, страних и домаћих компанија, као и домаћих и иностраних иновационих центара и научно-технолошких паркова.

Popunjenost letova iz Čikaga ka Beogradu je bolja od očekivanog

Преузмите андроид апликацију.