Алергија на млеко није ретка појава код деце.
Алергија на млеко се јавља када организам лоше реагује на кравље, козје или овчје млеко. Правилан назив ове алергије је алергија на протеин крављег млека и у већини случајева се јавља након пијења млека или једења нечега што садржи млеко. У ретким случајевима може да се јави и услед удисања млечних честица или додиривања млечних производа.
Врсте алергије на млеко
Постоје две врсте алергије на млеко, а разлика је у томе како имуне ћелије реагују на алерген.
Када организам реагује на IgE антитела из протеина млека, долази до тренутне реакције која има анафилактичке карактеристике. Може да наступи и анафилактички шок, када долази до отицања грла и проблема са дисањем. Такође, могу да се јаве осип, свраб, отицање, мучнина, повраћање, дијареја и бол у стомаку, као и кијање, цурење из носа и запушен нос, кашљање, свирање у грудима и кратак дах.
Други тип алергије није посредован IgE антителима, а симптоми се најпре осете на кожи и у стомаку. Изазива појаву екцема, бол у стомаку, грчеве, секрет или крв у столици.
Иако симптоми могу да личе на први тип алергије на млеко, карактеристично је да се у овом случају не јављају одмах, већ око 48 сати након конзумирања млека и не изазивају респираторне симптоме нити анафилаксу
Разлика између алергије и интолеранције
Поред два типа алергије на млеко, постоји и интолеранција на лактозу, коју многи мешају са алергијом.
Интолеранција на лактозу, за разлику од алергије, није реакција имуног система, већ је то локална реакција у цревима на млечни шећер односно лактозу.
Симптоми интолеранције на лактозу су надутост, гасови, дијареја, бол у стомаку. Интолеранција на лактозу се углавном не јавља пре пете године живота, осим привремено, када се, на пример, због неког стомачног вируса смањују ензими који су потребни за разградњу лактозе и тиме се узрокује привремена интолеранција.
Узроци алергије на млеко
До алергијске реакције на млеко долази када имуни систем грешком препозна протеин у млеку као претњу. Тада напада млечни протеин хемикалијом која се зове хистамин, што је окидач за појаву симптома алергије.
Такође, постоји и генетска компонента када је у питању алергија на млеко – према једној студији, веће су шансе да дете има алергију на млеко уколико његови први сродници имају екцеме, астму или алергију.
Како се третира алергија на млеко
Ако ваше дете има алергију на млеко, најбезбеднији начин да спречите алергијске реакције је да не уноси млечне производе – то поред млека значи и избегавање сира, путера, јогурта, слатке и киселе павлаке…
Може ли дете да прерасте алергију
Заиста није једноставно када дете има алергију на млеко јер родитељи увек морају да буду на опрезу како дете не би унело неки од производа који садрже млечни протеин, али добра вест је да алергија не мора да траје заувек.
На пример, код беба којима се дијагностикује алергија на млеко се ова намирница избацује на барем шест месеци. Након тога, у зависности од симптома и здравственог стања детета, лекар може да препоручи поновно постепено увођење млека. То, свакако, не треба да радите сами, тј. без консултација са доктором.
Преузмите андроид апликацију.