У данашње време, начин живота већине од нас карактеришу брз темпо, високи захтеви и константне дистракције. Ова комбинација често може довести до стања које се назива “overwhelming” или преплављеност.
Брз стил живота, технолошки напредак и стална доступност информација имају снажан утицај на наше ментално здравље. С друге стране, повећан притисак на постизање успеха, мултитаскинг и константно преоптерећење могу довести до преплављености. Све ово заједно ствара преплављеност, осећај да нас је превише тога окупирало и да смо изгубили контролу над својим обавезама, емоцијама и мислима.
Док је окружење у којем живимо значајан фактор, такође је важно размотрити да ли преплављеност може бити последица особина личности. Неке особе су склоније преплављености због својих карактеристика као што су перфекционизам, висока анксиозност или склоност претераној бризи. Ове особине могу отежати суочавање са стресом и изазвати преплављеност чак и у мање стресним ситуацијама.
Узроци преплављености у модерном друштву:
Претерано оптерећење: Превише обавеза, рокова и одговорности могу довести до осећаја преплављености. Стално пребацивање између различитих задатака без адекватног времена за одмор може бити изузетно исцрпљујуће.
Недостатак граница: Недостатак јасних граница између посла, приватног живота и слободног времена може довести до преливања обавеза из једне сфере у другу, што повећава осећај преплављености.
Информацијска преоптерећеност: Константан прилив информација путем друштвених мрежа, е-поште и других канала може нас преплавити информацијама и ометати фокус.
Недостатак самозбрињавања: Када се превише бринемо о другима, а занемарујемо сопствене потребе, то може довести до емотивне и менталне исцрпљености.
Предлог стратегије за превазилажење преплављеност:
Постављање приоритета: Идентификујте најважније задатке и усмерите своју енергију на њих. Распоредите своје обавезе на начин који вам омогућава адекватно време за одмор и опоравак.
Постављање граница: Дефинишите јасне границе између посла и приватног живота. Научите да кажете “не” када је то потребно и не преоптерећујте се непотребним обавезама.
Ограничавање информација: Смањите прилив информација тако што ћете одабрати одређене тренутке током дана за проверу е-поште и друштвених мрежа. Такође, изаберите поуздане изворе информација и филтрирајте садржај који конзумирате.
Брига о себи: Водите рачуна о свом физичком и менталном здрављу. Пронађите активности које вас релаксирају и дају вам енергију, попут вежбања, медитације или хобија.
Тражење подршке: Немојте се устручавати да тражите подршку од блиских људи. Поделите своја осећања и искуства са неким поред кога се осећате сигурно и ко вам може пружити подршку.
Преплављеност је изазов са којим се многи људи суочавају у модерном добу. Без обзира да ли је последица брзог стила живота или особина личности, важно је препознати узроке преплављености и применити стратегије за превазилажење. Постављање приоритета, постављање граница, смањење информацијске преоптерећености, брига о себи и тражење подршке кључни су кораци ка поновном успостављању равнотеже и превазилажењу преплављености. Уз правилан приступ и вежбу, можете пронаћи унутрашњи мир и изградити отпорност на преплављеност у свакодневном животу.
Deset znakova da ste u vezi sa pravim partnerom: Na ovo možete svakodnevno da obratite pažnju
Преузмите андроид апликацију.