Почетна > Србија
Србија

Предстојећи избори пресудни за опстанак Срба на Косову и Метохији

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић оценио је данас да су локални избори у јужној покрајини, који ће бити одржани 17. октобра, од пресудног значаја, јер се на њима одлучује о опстанку српског народа на вековним огњиштима.
Фото: Танјуг/AP

Петковић је у интервјуу за дневни лист “Политика” указао на то да је много оних који би волели да виде разједињене Србе, јер мисле да тако могу лакше да остваре своје политичке циљеве.

“Због тога се и бројне албанске партије уједињују у српским срединама, али ће наш одговор бити још снажније јединство и слога. Само уједињени и сложни можемо да се боримо за интересе нашег народа у покрајини, за нова радна места, економска улагања, нове вртиће, школе, болнице”, казао је Петковић.

Према његовим речима, само Српска листа и њени кандидати за градоначелнике имају подршку Београда и председника Александра Вучића јер се, како каже, искрено и одлучно, бескомпромисно боре за интересе нашег народа у покрајини.

Указује да смо то могли да видимо и током последње кризе на северу Косова и Метохије коју је изазвала Приштина слањем специјалаца Росу на административне прелазе Јариње и Брњак и повлачењем једностраних потеза у вези са регистарским таблицама.

“Током тих 13 дана представници Српске листе су даноноћно били са нашим сународницима, делећи са њима сваки тренутак и што је најважније заједно се борили и изборили за своја основна права, међу којима је најважније право на слободу кретања”, навео је.

Како каже, на том примеру најбоље се видела снага српског јединства јер када наступамо сложно, нема тог изазова који је препрека.

“Без пуне подршке и одлучности председника Александра Вучића и нашег народа на КиМ, ми данас не бисмо имали споразум којим можемо у потпуности да будемо задовољни”, наводи.

На питање како оцењује домет договора у Бриселу, Петковић каже да је последњи састанак у Бриселу и постигнути договор донео неколико стратешки важних ствари за Србе на КиМ.

Како каже, с једне стране, Срби су се изборили за повлачење јединица РОСУ које су под опсадом држале прелазе Јариње и Брњак, а осигуран је и долазак мисије Кфор у складу са Резолуцијом 1244 коју Приштина на све начине жели да минимизира.

“Успели смо да очувамо преко потребни мир, али и да спречимо понижавање нашег народа на прелазима. Нема више скидања таблица, нема више стављања пробних таблица са обележјима такозваног Косова, нема више плаћања такси и што је најважније нема прогањања Срба и конфискација КМ таблица на северу Косова и Метохије”, указао је директор владине Канцеларије.

Петковић истиче да је уместо тога, договорен режим налепница који је предвиђен још споразумом из 2016. године, а који је Приштина свих ових година желела да избегне.

Такође, сачуване су КМ, ГЛ, ПР и друге регистарске ознаке за простор Косова и Метохије које издаје Министарство унутрашњих послова Србије.

“О значају овог споразума најбоље говоре реакције нашег народа у покрајини који је одахнуо након постигнутог решења, као и нервозне реакције из Приштине којима сведочимо данима”, додао је.

Каже и да су недвосмислене поруке из ЕУ да ће формирање Заједнице српских општина бити тема већ наредног преговарачког састанка у Бриселу, велики подстицај за Београд, јер више од 3.000 дана чека на то.

Подсећајући да је ЕУ поручила да је пресудом Ивану Тодосијевићу прекршен Бриселски споразум у тачки 10 која се тиче правосуђа, Петковић каже да све то указује да је и ЕУ свесна свих кршења Бриселског споразума и да је спремна да се ангажује на његовом спровођењу.

Ипак, Петковић нема дилему да ће Приштина на све могуће начине покушати да опструише формирање ЗСО и разговор на ту тему јер, како каже, једино то и раде у последњих осам година.

“Међутим, овде није реч о томе шта Приштина жели или не жели да испуни, већ о томе да се договорени споразуми морају поштовати. Није Бриселски споразум шведски сто са ког Аљбин Курти може да узме шта му одговара, већ обавезујући документ који јасно прописује обавезе Београда и Приштине. Будите уверени да ће наша тема током следећег дијалога бити искључиво формирање ЗСО, колико год се Приштина томе противила”, каже Петковић.

Додаје да се и ЕУ на то јасно обавезала.

На питање да ли се и колико може веровати косовским Албанцима, Петковић каже да искуство показује да је најважније веровати себе и уздати се у сопствену снагу и капацитете и истиче да је због тога важно да је Србија данас економски снажна и независна и да је уважени партнер на међународном плану.

Srdjan Graovac: Šta Srbima znači Kosovo i Metohija?

Преузмите андроид апликацију.