Органска храна потиче из строго контролисане и законски регулисане органске производње. Свака биљка се узгаја с посебном пажњом, без употребе хемијско-синтетичких пестицида и других штетних супстанци, како би крајњи производ био што квалитетнији и безбеднији извор нутријената. Међународни Пољопривредни сајам представио је и произвођаче органске хране, производа са ознаком географског порекла и ознаком “Српски квалитет”, подсећајући нас на значај здраве исхране и пажљивог избора намирница, које свакодневно користимо.

Мит је да органско воће и поврће на први поглед изгледа квргаво и ситно, напротив оно може да буде лепо у зависности од тога колико се пажње посвети узгоју. Изглед воћа и поврћа не би требао да нас превари, јер је сваки произвођач у обавези да носи и покаже сертификат, уколико своје воће и поврће излаже и декларише као органско. Код производа који су упаковани, округли знак на декларацији, недвосмислено говори о органском пореклу.
Једна од намирница која је недовољно откривена на нашем тржишту јесте семе дивљег лана. Брашно од дивљег лана може да послужи за прављење укусног и хранљивог хлеба који чува наше здравље, сласних палачинки или се на пример за доручак може помешати са јогуртом или медом, те тако представља велики извор протеина.
“Људи у Србији најчешће мешају обичан лан и дивљим ланом, а ту је сличност само у имену. Велика је бенефит дивљег лана, пре свега у омега три масним киселинама, које човек много боље апсорбује из дивљег лана, него из обичног”, рекао је је произвођач Александар Трифиновић.
Посебну пажњу треба обратити на препарате које наносимо на кожу. Према речима произвођача, органску козметику највише користе они који су имали здравствених проблема, потом они чија кожа је развила алергије на различита козметичка средства, док друга група купаца изузетно води рачуна о исхрани, па самим тим и о састојцима у козметичким препаратима. Органска козметика подлеже другачијем процесу сертификације, она проблем не маскира, већ лечи.
“Ми у нашим производима користимо 60 посто уљаног дела, а у класичној козметици се користи од 60 па више воденог дела. Самим тим имате 10 до 20 посто уљаног дела, а уље је то које помаже у рехабилитацији коже. Ја препоручујем ако већ не могу да приуште козметику која је квалитетна, најбоље да користе невеново уље, да користе уље лаванде, уље смиља зато што ће бити много благотворније за кожу него било која козметика коју можемо приступачније пронаћи у дрогеријама, рекла је произвођачица Катарина Милосављевић
Свест о квалитету и добробити органских производа још се развија, те ти производи и даље траже пут до купаца. На тај пут неретко стану цене, које су више у односу на конвенционалне производе, али и неповерење купаца. Зато су речи произвођача, да највише воле када им неко отворено изнесе недоумице везане за органске производе, те их заједно решавају, како би на крају сви били задовољни и уживали у њиховим благодеитма.
Преузмите андроид апликацију.