У Београду је данас представљен пројекат развоја српске престонице до 2030. године, којем је присуствовала премијерка Ане Брнабић.

Стратегија „Београд 2030“ представљена је кроз кључних девет поглавља, која обухватају најважније теме од конкурентне економије, преко урбане инфраструктуре, здравствене и социјалне политике до иновација, нових технологија и заштите животне средине.
Брнабић је рекла да је визија даљег развоја Београда изузетно важна за даљи раст и развој читаве Србије.
Говорећи о томе како је било 2014. године, рекла је да је Србији тада био потребан замајац за бржи привредни раст и развој и оживљавање наше грађевинске индустрије.
„У то време усред тешких и неопходних мера фискалне консолидације, које нам и данас омогућавају фискалну и макроекономску стабилност, Београд, а посебно пројекат Београд на води, тада нам је дао тај замајац у Србији. И не само то, тада је тај пројекат покренуо све нас да верујемо да будућност у нашој земљи може да буде много другачија у односу на то како смо тада живели, како нам је тада изгледала економија и каква нам је била перспектива“, рекла је Брнабић.
Она је истакла да се Србија од тада много променила.
„Економија данас динамично расте, незапосленост пада, плате и пензије се континуирано повећавају и све више смо препознати, не само Београд већ читава Србија, као земља знања, талената, креативности, иновативности, идеја, а не као земља јефтине радне снаге како су нас некада промовисали и буквално нудили инвеститорима“, казача је Брнабић.
Пројекат „Београд 2030“ представио је заменик градоначелника Горан Весић који је образложио свих девет поглавља која су њиме обухваћена.
У питању су конкуретна урбана економија, друштвена одговорност и једнакост, урбана инфраструктура, демографски раст и развој Београда, инвестициони амбијент и ефикасност улагања, социјална инфраструктура у основи просперитета, креативна престоница Балкана, урбани комфор и мобилност и одрживо окружење.
Весић је истакао да је ово програм за све Београђане на којем се, како каже, радило скоро 14 месеци.
„Ово је круна наше администрације. Желели смо да направимо програм развоја града консултујући стручњаке, невладине организације, факултете…све који живе у Београду, а могу да дају допринос визији развоја нашег града“, рекао је Весић. „Уколико се овај програм буде остварио, а убеђени смо да ћемо га остварити, то значи да ће наш град 2030. године бити потпуно другачији“, рекао је Весић.
То, како је навео, значи да ће Београд до 2030. године имати две линије метроа, Линијски парк од Бетон хале до Панчевачког моста, пет фабрика за прераду отпадних вода, седам нових мостова, два нова тунела (тунел који повезује Карађорђеву и Панчевачки мост и Топчидерски тунел), 100 нових паркова, 150 километара нових бициклистичких стаза, индустријски парк у Борчи…
Tri srpska filma na programu 72. Berlinskog filmskog festivala
Преузмите андроид апликацију.