На граници Бачке и Срема, ушушкан у обале реке Дунав и са погледом на шумовите пределе Срема, смештен је Нови Сад. Град који је други по величини у Србији и место са тренутно највећим потенцијалом за развијање, одмах после главног града.
Фантастичан географски положај и непосредна друмска, железничка и речна веза са окружењем, обезбеђује нам веома значајне компаративне предности у односу на друге.
Нови Сад се налази 86 километара северозападно од Београда, 346 километара јужно од Будимпеште, 145 километара југозападно од Темишвара…
Баш се овде, код нас, повезују мреже копнених саобраћајница на правцима Североисточна и Источна Европа према Блиском и Далеком истоку, те Средња Европа и Северна Европа, према Јадранском, Егејском и Црном мору.
Град који лежи на раскрсници копнених и водених путева значајан је сам по себи, али му посебну важност даје саобраћајни коридор бр. 10, који нас на свом основном правцу од Салцбурга до Солуна, повезује са чак осам, а ако рачунамо коридорске краке још додатних шест држава.
Prednosti života u Novom Sadu: Živimo u Evropskoj prestonici kulture
Иако нам Европска унија понекада изгледа тако далеко, Нови Сад је на удаљености од једне од њених капија, тачније Мађарске, само 117 километара, односно око сат времена и двадесетак минута вожње.
Жила куцавица за наше подручје, свакако је европски магистрални правац Е-75, а путујући њиме за мање од сат времена можете стићи до аеродрома у Београду.
Одатле сте удаљени само неколико сати од других оближњих аеродрома попут Темишвара, Осијека, Будимпеште, а летови са ових аеродрома вас могу довести до сваке тачке на овом свету.
Аеродром “Ченеј“ налази се десетак километара северно од Новог Сада, међутим, иако се не користи у путне сврхе, његови капацитети за превоз привредних добара дају свој допринос привреди града.
Дунавски коридор нас, преко Дунава, повезује са Средњом Европом узводно и Црним морем низводно.
Можда тога још увек нисмо свесни, али речни саобраћај који тренутно напредује у својој експанзији, један је од најефтинијих и најисплативијих начина саобраћања у данашње време. Како Београд има тенденције да у блиској будућности уведе јавни превоз преко реке, тако и наш град има потенцијал да постане једна од могућих станица саобраћања тог превоза.
У самом граду налази се велика железничка станица на чијим шинама се заустављају вагони пристигли из свих праваца, међутим, можда једна од најважнијих рута железничког коридора за Новосађане јесте правац који води до државне границе са Мађарском, односно нама најближим чвориштем Европе.
Сви путеви воде у Нови Сад
Често ни не размишљамо о бенефитима које нам доноси место у којем живимо и како бисмо, рецимо, да живимо у неком јужнијем граду, вероватно теже долазили до одређених дестинација, информација, а на крају и људи.
Годинама уназад пењемо се на лествицу оних места која су занимљива за посетити, како страним држављанима, тако и домаћим који пристижу из свих делова Србије.
Међутим, колико год био интересантан садржај који нуде наша специфична култура и навике, уколико бисмо били мало лошије географски позиционирани, тешко би нас титула “Нови Сад – Европска престоница културе“ пронашла, све и када бисмо им махали црвеним заставама да нас примете.
Prednosti života u Novom Sadu: Tendencija nulte nezaposlenosti
Ако размислимо, заиста ћемо освестити чињеницу да се налазимо на веома повољном месту за развијање и подизање квалитета живота.
Од аеродрома и престонице нас дели мање од сат времена вожње, а од прве европске границе око сат времена и двадесет минута.
Колико ћемо новца уштедети користећи ове бенефите које смо, можда незаслужено, добили само чињеницом да смо се родили или доселили на ово подручје, тек нам остаје да видимо.
Живот у Новом Саду нам гарантује да ћемо без пуно беспотребних преседања и мрцварења, у најкраћем року стићи тамо где смо замислили.
Једино је битно – где год да кренемо, да се сетимо одакле смо и да никада не заборавимо пут до куће.
Преузмите андроид апликацију.