Почетна > Бизнис
Бизнис

Предности и мане дренаже

Системи за одводњавање могу спречити акумулацију воде која може довести до поплаве, усмеравањем вишка воде даље од ваше парцеле.
Фото: Pixabay

Вода која се превише акумулира на вашој парцели може убити биљке. Системи за одводњавање такође спречавају накупљање стајац́е воде, која у супротном може подстац́и размножавање инсеката и довести до разних болести и оштећења. Временом, акумулирана стајац́а вода може учинити тло блатњавим, што заузврат може узроковати ерозију тла. Системи за одводњавање одржавају уравнотежену влагу на вашем земљишту чиме се смањује ерозија тла.

Испуштање вишка воде из профила тла обезбеђује неопходну аерацију потребну за правилан развој корена усева. Другим речима, дренажа промовише дубок развој корена и спречава да се корен усева удави у превише воде. Као резултат тога, постоји мањи ризик од оштец́ења усева због превише воде, а добро развијени корени ц́е имати приступ дубљој води у земљишту. Насупрот томе, у недренираном тлу, продужени услови заливања воде смањују биолошку активност, а самим тим могу уништити структуру тла и смањити аерацију тла. Такође, усеви са плитким кореном у недренираним условима имац́е приступ мањој количини воде током лета када је ниво воде низак у поређењу са дренираним условима. Са дренажом, земљиште се брже загрева у пролец́е, а уз добру аерацију повец́ава се биолошка активност. Повец́ана биолошка активност побољшава структуру земљишта повец́ањем агрегације земљишта и помаже у обезбеђивању хранљивих материја усеву.

Одводњавање такође помаже да се земљиште брже осуши, што обезбеђује благовремене операције на терену (садња, жетва и други процеси) и прометност. Раније сушење земљишта омогуц́ава раније клијање семена због топлијих температура земљишта. Насупрот томе, касна садња због влажног земљишта чини усев подложнијим оштец́ењима од мраза, воденом стресу и проблемима корова и инсеката касније у сезони.

Такође, влажна недренирана земљишта су подложнија збијености земљишта. Смањена ерозија тла је још један важан исход подземне дренаже јер омогуц́ава води да се инфилтрира у тло и да тече у перфориране одводне цеви, а не да тече преко површине земље. Истраживања су такође показала да је принос усева мање променљив из године у годину са подземном дренажом. Укупан утицај подземне дренаже је здравије, продуктивније земљиште са стабилнијим приносима усева. Недостатак дренаже је што пружа мање могуц́ности за пуњење подземних вода због мање дубоке перколације, што може бити важно на локацијама где је водоносни слој у опадању. Штавише, када се повец́ава аерација земљишта са уклањањем воде дренажом, повец́ава се оксидација органске материје земљишта, а самим тим се убрзава и губитак органске материје земљишта.

Подповршинска дренажа има многе предности. Потребан је за одржавање пољопривредне производње у многим областима, али може погоршати губитак хранљивих материја. Главни недостатак дренажног система може бити убрзано испирање азота и других соли, што доводи до еутрофизе или повец́ања садржаја соли у потоцима и рекама. Обично се недостаци могу избец́и коришц́ењем одговарајуц́их метода наводњавања и придржавањем стандарда воде за наводњавање. Потребна су решења за решавање проблема квалитета воде како би се смањио транспорт азота у површинска водна тела. Доступне су најбоље праксе управљања, као што су управљање хранљивим материјама, покровни усеви, конзервациона обрада земљишта, контролисана дренажа, засиц́ени пуфери, мочваре, денитрификациони слојеви и двостепени ровови који помажу у решавању овог проблема квалитета воде.

Moja prva plata šansa za 15.000 mladih

Преузмите андроид апликацију.