Почетна > Нови Сад > Актуелно

Актуелно Нови Сад

Предлог да се у Лиманском парку дигне споменик Митру Суботићу Суби

Чланови Савета за културу и информисање данас су разматрали две иницијативе Фондације „Нови Сад – Европска престоница културе“, за постављање спомен-обележја посвећено Митру Суботићу Суби у Лиманском парку.
Фото: Градске инфо
На Субином платоу и за постављање скулптуралног дела на простору „Креативног дистрикта“ и донели закључак по којем ће тражити стручно мишљење ЈП „Урбанизам“ Завод за урбанизам и Завода за заштиту споменика културе Града Новог Сада о поменутим иницијативама.
У иницијативи за постављање спомен-обележја посвећено Митру Суботићу Суби у Лиманском парку наведено је да је својим залагањем и стваралаштвом у области културе овај Новосађанин, композитор и продуцент, дао неизмеран допринос светској савременој музичкој баштини.

Како је наведено у другој иницијативи, постављањем скулптуралног дела код „Креативног дистрикта“, додатно би се оплеменио отворени простор у оквиру овог комплекса, дао му нови уметнички предзнак, уз уважавање просторног идентитета и сећања на индустријско наслеђе.

Постављање поменутих обележја били би део програма „Европске престонице културе“, а трошкове финансирања и извођачке радове сносила би Фондација.

Након прибављања мишљења, Савет за културу и информисање ће одлучивати о поднетим иницијативама.

Митар Суботић Суба (Нови Сад, 23. јун 1961 — Сао Пауло, 2. новембар 1999) био је српски музичар, композитор и музички продуцент. Псеудоним Rex Ilusivii користио је од почетка каријере до 1995. године.

Похађао је основну школу „Жарко Зрењанин” у Новом Саду. Дипломирао је на Академији уметности у Новом Саду. Потом је на Радио Београду похађао курс електронске музике и направио прве снимке комбинујући електронику и синтисајзере.

Био је продуцент чувених албума музике новог таласа Екатарине Велике, Хаустора и Марине Перазић осамдесетих година прошлог века. За дело „The Dreambird, In The Mooncage“ 1988. године награђен је УНЕСКО наградом за промоцију културе. Награда се састојала од стипендије за тромесечно истраживање афро-бразилских ритмова у Бразилу. Недуго потом, Суботић је емигрирао у Сао Пауло.

У Бразилу је остварио успешну каријеру као продуцент. Погинуо је 2. новембра 1999. у пожару који је захватио његов студио.

Branko Kockica otvorio „Teatar na dar“ na Slanoj bari (FOTO)

Преузмите андроид апликацију.