Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Пређена граница редовне одбране: Водостај Дунава код Новог Сада у порасту! Према подацима РХМЗ-а, тако ће бити и наредних дана

Водостај Дунава је у порасту са тенденцијом мањег опадања до Бездана, низводно мањег пораста. Према последњим мерењима, тренутна висина водостаја Дунава код Новог Сада износи 498 центиметара. Граница редовне одбране града од Дунава је 450 центиметара, док је ванредна одбрана 700 центриметара.
Фото: Градске инфо

Према информацијама РХМЗ-а, у четвртак 26. септембра водостај ће достићи 540 центиметара, у петак 27. септембра 572 центиметра, а у суботу 28. септембра 600 центиметара.

Када се проглашава редовна одбрана од поплава?

Редовна одбрана од поплава се проглашава када водостај на реци достигне прописану границу, која је одређена за сваки речни сектора и има тенденцију даљег пораста. Редовну одбрану од поплава проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно осматрање и праћење стања одбрамбених насипа и објеката.

Када се проглашава ванредна одбрана од поплава?

Ванредна одбрана од поплава се проглашава када водостај достигне прописану границу и има тенденцију даљег пораста, или када то захтевају други разлози – дуго трајање водостаја изнад границе редовне одбране, стање насипа и објеката, наступање опасности од нагомилавања леда и друго.

Фото: Војводина уживо
Ко проглашава ванредну одбрану од поплава?

Ванредну одбрану проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно праћење стања одбранбених насипа и објеката и отклањање негативних појава на њима. У случају да дође до преливања или неконтролисаног пробоја насипа као и контролосаног просецања насипа, проглашава се ванредно стање. Ванредно стање проглашава надлежна угрожена општина, а подразумева изградњу локализационих насипа, евакуацију становништва и друго.

Водостај река у Србији

Водостај Тисе је у стагнацији са тенденцијом стагнације и мањег колебања наредна четири дана. Водостај Саве је у опадању са тенденцијом опадања наредна четири дана. Водостај Велике Мораве је у стагнацији са тенденцијом стагнације и мањег колебања наредна два дана. Водостаји на Дунаву су у домену високих и средње високих, на Сави у домену средње високих, на Тиси у домену средњих, а на Великој Морави у домену ниских вредности за ово доба године.

Температуре воде на рекама у Србији крећу се:

На Дунаву око 14.6 °Ц, на Сави око 16.9 °Ц, на Великој Морави око 16.8 °Ц, на Тиси око 19.8 °Ц и на банатским водотоцима око 17.4 °Ц, што је око просечних вредности температура воде за ово доба године.

Ove nedelje tri fantastična događaja u Muzeju Vojvodine: Prvo predavanje danas, a evo šta vas očekuje do nedelje!

Преузмите андроид апликацију.